0,00 zł

Buty tenisowe

ilość produktów: 18

Buty tenisowe

Podczas uprawiania różnorodnej dyscypliny sportu jednym z najważniejszych elementów w jakie musi zaopatrzyć się każdy sportowiec są dobrze dobrane buty. W przypadku uprawiania pięknej dyscypliny sportu jaką jest tenis należy wybrać buty tenisowe męskie bądź buty tenisowe damskie w zależności od własnej płci. Buty tenisowe są tak dobrane aby w bezpieczny sposób móc notować ciągły progres w trakcie przeprowadzania ciężkich treningów. Buty tenisowe muszą być bardzo dobrze dobrane. W trakcie ich doboru użytkownik musi wziąć pod uwagę kilka elementów, które sprawią, że dobór butów tenisowych będzie trafiony.  

Jak wybrać odpowiednie buty tenisowe?

Przede wszystkim najwięcej reguł mówi o tym, aby w nazwie kupowanych butów znalazła się dyscyplina sportu, do której służą. Dlatego podczas zakupu obuwia nie powinniśmy kierować się głównie wyglądem ani fasonem obuwia lecz przeznaczeniem. Dlatego zawsze należy wybierać specjalistyczne buty stworzone do tenisa! W przeciwnym razie trenowanie w niedostosowanym obuwiu może przynieść więcej szkód niż dobroci.  

Typ nawierzchni, a rodzaj obuwia

Tenis to dyscyplina sportu, która może być uprawiana na różnych nawierzchniach. Najpopularniejszymi z nich jest mączka ceglana, kort trawiasty, dywan i tak zwany kort twardy. Każda z tych nawierzchni cechuje się własnymi prawami dlatego nie istnieje obuwie, które idealnie odnalazłoby się w każdej z nich. I tak:   -Buty do tenisa na mączkę ceglaną posiadają specjalistyczne podeszwy ułożone w tak zwaną jodełkę. Uprawiając tenisa na mączce zawodnik ma tendencję do ślizgania się w trakcie dobiegania do piłki. O ile uda mu się zdążyć z pewnością odbije piłkę. Jednak problem pojawia się gdy zawodnik chce wrócić na swoją pozycję, a ciało dalej znajduje się w poślizgu. Wtedy trzeba jak najszybciej odbić się od nawierzchni i biec na swoje miejsce. Jednak bez odpowiedniego obuwia, które będzie charakteryzowało się dużą przyczepnością zawodnik zostanie w tyle! Jodełka znajdująca się na podeszwie obuwia przystosowanego do mączki będzie w tym wypadku najlepsza.   -Buty do tenisa na korty twarde; inaczej nawierzchnia ta jest po prostu betonowa. Na niej podeszwa jest bardzo podatna na ścieranie dlatego musi być jednocześnie bardzo przyczepna, ale również trwała. Do tego buty do tenisa na korty twarde muszą dobrze stabilizować i amortyzować ruchy ze względu na specyfikę podłoża. Bez odpowiedniej amortyzacji zawodnik ryzykuje poważnymi kontuzjami, których nikt nie lubi. W tej kategorii największą rolę odgrywa dobrze dobrany bieżnik.   -Buty do tenisa na sztuczną trawę; jest ona najbardziej rozpowszechnionym typem nawierzchni w Polsce. Dlatego tego typu obuwie jest dość szeroko dostępne. Trawiaste korty mają to do siebie, że podczas dobiegania do piłki zawodnik wpada w lekki poślizg, który powinien być lekko zahamowany. Lekkie hamowanie i szybki powrót zapewnia dodatek kwarcu znajdującego się na brzegach tego obuwia, który przystosowuje je do sztucznej trawy. Aby mimo wszystko popadać w jak najmniejsze poślizgi podeszwa butów do tenisa na sztuczną trawę ma lekkie gumowe wypustki niejako przypominające podeszwę obuwia typu ,,turfy” do piłki nożnej. -Buty do tenisa na naturalną trawę; owe obuwie najlepszą sprzedaż notuje w innych krajach. Bowiem w Polsce kortów z naturalną trawą jest jak na lekarstwo. Mimo wszystko w profesjonalnym tenisie istnieją turnieje rozgrywane na idealnie przygotowanej, naturalnej trawie. Takie buty posiadają lekkie wypustki wielkości około 3 milimetrów, które ograniczają poślizg, są korzystne dla trawy, ale również gwarantują zawodnikowi dodatkową szybkość!   Wybierając obuwie do danej nawierzchni powinno korzystać się z niego tylko na jednym typie kortu. W przeciwnym wypadku grając na różnych kortach obuwie może szybko stracić swoje parametry stając się po prostu zużyte, a przez to bezużyteczne.  

Dobra jakość podeszwy to podstawa

Jak można zauważyć najważniejszym parametrem rozróżniającym konkretne modele butów do tenisa jest podeszwa. To jej jakość w dużej mierze decyduje o tym jak długo dane buty będą mogły być użytkowane. Gdy podeszwa zetrze się całkowicie buty już nie będą posiadały swoich unikatowych właściwości co zdecydowanie utrudni każdy mecz tenisa ziemnego. Dlatego aby wybrać buty do tenisa, które przetrwają najdłuższy czas warto jest zwracać uwagę na ich indeks ścieralności.   I tak im indeks ścieralności jest niższy tym podeszwa jest bardziej wytrzymała. Oznacza to, że najlepiej wybierać obuwie do tenisa, którego podeszwa charakteryzuje się najniższym indeksem ścieralności. Wtedy w teorii obuwie będzie mogło być użytkowane najdłużej.  

Dodatkowa technologia zawsze w cenie!

Warto jest aby oprócz wysokiej jakości dostosowanej podeszwy buty posiadały kilka technologicznych wsparć. Dzięki temu będą one mogły jeszcze lepiej wspierać stopę podczas wysiłku zapewniając jej wysokie parametry stabilizujące czy amortyzujące. Bardzo ważna jest również jakość wykonanego materiału. Dobrze byłoby, aby z jednej strony potrafił wentylować stopę gwarantując jej swobodny przepływ powietrza, a z drugiej strony był odporny na przetarcia, aby but wytrzymał jak najdłużej.   Najwyższej jakości buty do tenisa męskie oraz buty do tenisa damskie dostępne są w ofercie sklepu MMsport. Wystarczy wejść, sprawdzić i przekonać się samemu!

pixel