Uwielbiasz kontakt z naturą, a wymagające trasy traktujesz jako wyzwanie? Biegi terenowe są właśnie dla Ciebie. Czym tak naprawdę cechują się biegi w terenie?
Biegi terenowe są bez wątpienia niezwykle interesującą alternatywą dla chcących urozmaicić swój trening. Jednak biegi terenowe są równie popularne wśród rozpoczynających swoją przygodę z bieganiem. Jednak czym one są? To nic innego jak bieganie na łonie natury. Biegi terenowe różnią się od klasycznego biegania, ponieważ nie biegamy po asfalcie czy bieżni, tylko do aktywności wykorzystywana jest zupełnie inna nawierzchnia. Różnice więc są spore, jednak satysfakcja z każdego kilometra jest równie wysoka.
Jednak to czym przede wszystkim cechują się biegi terenowe to rodzaj podłoża, po którym biegamy. Może to być łąka, las, czy też tereny skaliste. Wszystko co nie jest betonem, bądź też bieżnią wpisuje się w tę właśnie kategorię. Dlatego też dla wielu osób jest to idealna odskocznia od codzienności. Dzięki biegom w terenie jesteśmy bliżej natury, możemy odpocząć od pracy i codzienności i skupić się po prostu na biegu wśród pięknych okoliczności przyrody. Dla wielu osób biegi terenowe są bardzo dużą zaletą i górują nad bieganiem po mieście. Wiąże się to w dużej mierze z odcięciem się od miasta i zgiełku, który tam panuje. Ponadto bardzo ważnym aspektem jest różnorodność terenu. Wybierając takie właśnie bieganie masz dużo większy wachlarz możliwości, niż ma to miejsce w klasycznym bieganiu po bieżni, bądź parku. Każdy bieg może być w innym terenie, a co za tym idzie zupełnie inny krajobraz będzie ci towarzyszył. Dzięki temu nie odczujemy pewnego rodzaju zmęczenia, spowodowanego monotonią. Podczas biegania terenowego Równie ważne jest wzmacnianie mięśni. Te podczas aktywności angażują ich różne grupy, a także stabilizują stawy. Biegając po miększym niż asfalt podłożu stawy są znacznie mniej narażone na przyjmowanie wstrząsów, niż ma to miejsce podczas biegania po mieście.
Dlaczego warto?
Jeśli zaczynasz swoją przygodę z bieganiem w terenie zapewne zastanawiasz się, dlaczego warto jest zdecydować się właśnie na taką aktywność. Odpowiedź nie jest jednoznaczna i oczywista, ponieważ każdy w sporcie szuka czegoś innego. Dla jednych bieganie jest odskocznią od codzienności, dla innych hobby, które od lat pielęgnują, często biegając chcemy poprawić swoją kondycję, a są osoby, które podczas swojego czasu wolnego chcą po porostu spędzić trochę czasu na łonie natury. Bieganie niesie za sobą wiele plusów i korzyści, jednak skupiając się na tym konkretnym rodzaju – biegach w terenie otwieramy przed sobą nowe ciekawe doświadczenia. Bowiem jeśli kiedyś biegałeś po parku czy ulicy odczujesz wiele różnic. Bardzo ciężko jest porównać ze sobą obie te kategorie, bo choć w jednym jak i drugim przypadku chodzi o to samo, tak cele i wymagania, które przed sobą stawiamy są zdecydowanie inne. W końcu wszystko zależy od naszych potrzeb i od tego czego wymagamy od naszego treningu. Dla jednych głównym celem może być bliskie obcowanie z przyrodą, natomiast dla ciebie celem może być odkrywanie coraz to nowych szlaków i terenów biegowych. Warto też wspomnieć o walorach zdrowotnych, które niosą za sobą biegi terenowe. Te wzmacniają nasze mięśnie i angażują ich różne grupy, wzmacniając przy tym stawy, które są mniej narażone z uwagi na miększe niż asfalt podłoże, po którym biegamy. Dodatkowo wraz z biegami terenowymi wzrasta wydolność naszego organizmu, a także budujemy sobie wytrzymałość. Te właśnie cechy sprawiają, że tak wiele osób wybiera biegi terenowe.
Jak odpowiednio przygotować się do biegów terenowych?
Podstawą, od której powinieneś zacząć to przygotowanie do biegu w terenie. Nawet jeśli jesteś doświadczonym biegaczem, bądź też dopiero zaczynasz swoją przygodę z bieganiem w terenie powinieneś odpowiednio się do tego przygotować. Kluczowym aspektem jest dobór obuwia. Jest to bardzo istotna kwestia, ponieważ jest duża różnica w butach do biegania po twardych nawierzchniach takich jak asfalt, a w terenie. Do biegów w terenie musisz zwrócić uwagę na takie aspekty jak bieżnik, który powinien być bardziej agresywny niż w butach do biegania po asfalcie, dzięki czemu będziesz miał bardzo dobrą przyczepność, co zapewni lepszą stabilność podczas biegu. Warto jest zwrócić uwagę również na konstrukcje takiego buta – ten powinien być wzmocniony, aby przetrwać w trudnych warunkach podczas biegu. Wybierając obuwie, które będzie przeznaczone do biegania w terenie musisz zwrócić uwagę na jego amortyzację, a także stabilność. Jest to ważne, ponieważ w trakcie biegu możesz trafić na różnorodne podłoże, a w końcu w jego trakcie powinieneś czuć komfort, a przede wszystkim bezpieczeństwo.
Equipe Sestriere-XT. Oparte na naturze
Najnowszy model buta od Diadory – Equipe Sestriere-XT został stworzony, aby radzić sobie w każdych warunkach terenowych podczas biegu. Ewolucja kopyt dała koziorożcowi możliwość polegania na nich w każdych, nawet najbardziej wymagających warunkach. Dla Diadory stało się to inspiracją do rozwoju technologicznego buta do biegania w terenie. W bucie została zastosowana technologia XT której inspiracją była ewolucja kopyt koziorożca. Konstrukcja ich kopyt pozwala na doskonałą przyczepność nawet przy granicznej sile grawitacji. Konstrukcja i technologia podeszwy zewnętrznej odzierciedlają anatomię kopyt koziorożca. Po bokach znajduje się twardsza guma, która ma za zadanie zapewnić stabilność, natomiast na środku znaleźć można miękką mieszankę, która zapewnia wysoką przyczepność. Są to cechy, które sprawiają, że bieganie w Equipe Sestriere-XT staje się komfortowe.
Sestriere-XT został zaprojektowany, aby chronić nasze stopy podczas biegu w każdych warunkach terenowych. Nie ważne czy jest to trawa, błoto, żwir, czy też mokre skały. Każda z nawierzchni jest inna i wymaga innego przygotowania do biegu, jednak posiadając odpowiednie obuwie możesz znacznie efektywniej pokonywać kolejne kilometry i rozwijać pasję jaką są biegi w terenie.