Bieganie to jedna z najczęściej uprawianych dyscyplin sportowych. Dlaczego? Pozwala w niedługim czasie spalić dużo kalorii, oczyszcza umysł i jest po prostu dobra dla zdrowia. Jednak żeby faktycznie przełożyło się to na korzyści zdrowotne, konieczne jest zadbanie o dwie najważniejsze rzeczy, a mianowicie odpowiednio dobrane buty i… bieliznę, szczególnie biustonosz sportowy. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak istotnym elementem ubioru jest ta część garderoby. A przecież – parafrazując znane powiedzenie – komfort zaczyna się pod ubraniem.
Czym zatem charakteryzuje się dobry stanik i jak wybrać odpowiedni model, aby móc w pełni korzystać z uroków biegania, bez uczucia dyskomfortu czy obawy o zdrowie?
Zalety biustonosza sportowego
Stanik sportowy ogranicza ruch biustu nawet o 74%, dzięki czemu minimalizuje przeciążenia towarzyszące ruchowi. Niedopatrzenie w tym zakresie prowadzić może do nadwyrężenia i rozciągnięcia tkanki podporowej piersi, zwanej więzadłami Coopera, która raz zdeformowana, nie powróci już do swojej pierwotnej pozycji. Skutkuje to utratą elastyczności i jędrności piersi. Stąd też tak istotna jest ochrona przed ciągłymi wstrząsami niezależnie od tego, jak długie dystanse pokonujesz. Odpowiednio dobrany biustonosz przeniesie Cię w zupełnie nowy wymiar biegania i na nowo zdefiniuje pojęcie komfortu. Zapomnisz o bólu piersi i pleców, obtarciach, a co najistotniejsze - będziesz po prostu czuć się w nim wygodnie jak w drugiej skórze.
Aby uniknąć wspomnianych obtarć czy nawet odparzeń, upewnij się, że zastosowany w staniku materiał jest miękki, oddychający, ma gładkie szwy, a sam model idealnie dopasowuje się do ciała.
Firmy produkujące biustonosze sportowe stawiają w swoich produktach na najnowocześniejsze technologie, aby maksymalnie podnosić komfort trenujących kobiet. Czterokierunkowa rozciągliwa budowa materiału, szybkie odprowadzanie wilgoci z powierzchni skóry i tym samym wyjątkowe uczucie świeżości, to tylko niektóre z zalet bielizny sportowej, które decydują o tym, że możesz jej zaufać na sto procent. Jeśli szukasz świetnej jakości i niezawodności, wypróbuj stanik UNDER ARMOUR MID GRAPHIC BRA.
Dobry materiał oraz innowacje to oczywiście nie wszystko. Jak zatem dopasować odpowiedni biustonosz, który spełni wymagania każdej aktywnej kobiety?
Dobierz odpowiedni rozmiar
Właściwy rozmiar to połowa sukcesu oraz gwarancja tego, że biustonosz będzie dobrze trzymał piersi, zapewniając im właściwą amortyzację, bez jednoczesnego ugniatania.
Zacznij od ustalenia wielkości biustu. Jak zmierzyć? Użyj taśmy krawieckiej i sprawdź obwód pod piersiami; otrzymaną liczbę zaokrąglij w dół (jeśli np. wyszło 78 cm, zaokrąglij do 75 cm). Następnie zmierz obwód na wysokości brodawek, stanowiący o wielkości miseczki. Obie wartości porównaj z tabelą rozmiarów na stronie internetowej producenta. Pamiętaj jednak, że ze względu na elastyczność materiału, może okazać się, że potrzebujesz mniejszego rozmiaru niż wynika to z liczb. Optymalnie jest móc przymierzyć kilka modeli, wykonać parę podskoków, skłonów i sprawdzić, który będzie najlepszy. Ze względu na fazy cyklu, zaleca się dobieranie staników 7 do 10 dni po menstruacji, kiedy piersi osiągają swoją normalną wielkość.
Pierwszą oznaką, że masz odpowiedni rozmiar, jest to, że taśma pod biustem cały czas znajduje się na tym samym poziomie, nie podjeżdżając do góry podczas ruchu. Jest to o tyle istotne, że na obwodzie utrzymywane jest blisko 80% ciężaru piersi. Jeśli kupujesz biustonosz rozpinany, wybierz rozmiar, który pozwoli Ci na zapięcie go na pierwszą haftkę, dzięki czemu będziesz mieć możliwość idealnego dopasowania obwodu.
Druga ważna kwestia to właściwe dobranie miseczek– powinny one okalać biust w całości, ograniczając jego ruch. Jeśli się marszczą lub odstają, oznacza to, że są za duże. Jeśli czujesz zbyt duży ucisk, a nawet problemy ze swobodnym oddychaniem – miseczki są zbyt ciasne.
Kolejną rzeczą są ramiączka – przede wszystkim nie powinny wpijać się w skórę. Zdecydowanie lepsze będą te szerokie, mniej elastyczne i z regulacją, gdyż skuteczniej utrzymają nawet większy biust. Możliwość ich regulacji jest także dużą zaletą w przypadku asymetrii piersi. Rozmiar biustonosza dobieramy zawsze do piersi większej, natomiast drugą miseczkę dopasowujemy za pomocą ramiączka.
Właściwe wsparcie
W trakcie biegu piersi poruszają się w sposób trójwymiarowy , tj. góra-dół, przód-tył oraz prawo-lewo. Ruch ten średnio wynosi 9 cm przy każdym kroku i powodować może spory dyskomfort oraz nadwyrężenie tkanki podporowej. Dlatego dobry biustonosz sportowy powinien zapewniać świetne wsparcie i stabilizację biustu, ograniczając jego przemieszczanie się najbardziej, jak to możliwe.
W zależności od intensywności sportu oraz rozmiaru piersi, wyróżnia się trzy rodzaje wsparcia: niskie, średnie i wysokie.
Niskie będzie odpowiednie przy mniejszych piersiach (miseczka A-B) i małej dynamice ruchów, jak np. joga, pilates czy spacer. Tego typu modele często wykonane są z miękkiego materiału, a krojem przypominać mogą krótki top wkładany przez głowę. Biustonosz z takim wsparciem przyciska obie piersi do ciała, dzięki czemu je unieruchamia. Jeśli chcesz czuć się komfortowo i kobieco zarazem, sięgnij po stanik UNDER ARMOUR WORDMARK STRAPPY SPORTLETTE z wyjmowanymi wkładkami, które zapewniają ochronę i modelują biust, dając delikatny efekt push-up.
Planujesz fitness? Jazdę na rowerze, treningi siłowe lub niezbyt intensywne bieganie? Tutaj sprawdzi się średni poziom wsparcia, czyli usztywniany biustonosz z miseczkami, które są profilowane i wspierają każdą pierś osobno, zapewniając tym samym świetną ochronę przed wstrząsami. Jest to idealne rozwiązanie w przypadku większych piersi. Jeśli potrzebujesz takiej właśnie stabilizacji, zobacz propozycję od włoskiej marki – DIADORA L SUPPORTIVE BRA.
Wysokie wsparcie to z kolei najlepszy wybór dla dużego biustu oraz bardzo dynamicznego treningu, typu tenis, bieganie, zumba. Nie jest to jednak regułą. Model ten z powodzeniem może być wybierany również wtedy, gdy po prostu potrzebne jest najlepsze możliwe wsparcie. Dzięki zastosowaniu szerokiej taśmy pod biustem oraz dobrze trzymającym ramiączkom, staniki tego rodzaju zapewniają maksymalną stabilizację. Polecamy zapinany z przodu biustonosz LABELLAMAFIA SPORTS BRA GREY GOLD.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Okazuje się, że dobrze dobrany biustonosz sportowy nie tylko chroni przed uszkodzeniami biustu, ale też poprawia technikę biegu. Zatem odpowiedź na pytania: czy jest zdrowy oraz czy warto inwestować w tego typu bieliznę, wydaje się oczywista. A skoro tak dobrze podtrzymuje i stabilizuje piersi, to czy można go nosić również na co dzień? Jak najbardziej! Obfity biust bywa problematyczny nie tylko podczas aktywności fizycznej, ale też w trakcie codziennych czynności. Klasyczny sztywny stanik bardzo często nie jest w stanie ujarzmić dużych piersi i wtedy z pomocą może przyjść właśnie biustonosz sportowy, który w znaczny sposób poprawia komfort życia.
Nie jesteś pewna, który stanik wybrać i jakiej firmy? Sprawdź ranking polecanych biustonoszy, poczytaj opisy produktów i opinie, dowiedz się, jakie rozmiary oferuje konkretna marka (niektóre posiadają pełną rozmiarówkę, w tym plus size, inne natomiast tylko podstawową od XS do XL). Dobry biustonosz sportowy może nie być tanim zakupem, jednak jest to inwestycja, która przynosi niewymierne korzyści i z pewnością stanowi istotny wkład w Twoje zdrowie. Dobrym rozwiązaniem może być sprawdzenie oferty outlet, gdzie dostępne są modele z poprzednich sezonów w niższych cenach.
Niezależnie od tego czy wydasz na stanik kilkaset, czy kilkadziesiąt złotych, istotne jest, aby odpowiednio o niego dbać. Biustonosze sportowe wykonane są ze specjalnych elastycznych włókien, które wymagają stosowania delikatnych detergentów. Najlepiej oczywiście prać je w rękach; jeśli jednak zdecydujesz się na pralkę, zastosuj woreczek, letnią wodę i odpowiedni tryb, by ochronić bieliznę przed mechanicznymi uszkodzeniami.