Regularne ćwiczenia fizyczne to jedna z najlepszych rzeczy, jakie można zrobić dla siebie. Jak wiadomo, przynoszą one wiele korzyści, w tym poprawiają ogólny stan zdrowia i kondycję fizyczną oraz zmniejszają ryzyko wystąpienia różnych chorób. Istnieje mnóstwo form aktywności; ważne jest, aby dobrać ją do poziomu sprawności fizycznej oraz własnych upodobań. Zastanawiasz się, co wybrać? Proponujemy fitness!
Zajęcia fitness to efektywny i często przyjemny sposób na utrzymanie dobrej kondycji, a jednocześnie na zdobycie nowych umiejętności. Badania pokazują, że ćwiczenia w grupie zwiększają motywację, frekwencję i poprawiają nastrój. Do tego, ze względu na różnorodne rodzaje zajęć, jakie oferują kluby fitness, pozwalają na pracę nad całym ciałem. Zapoznaj się z fitnessowym ABC, dzięki któremu obcobrzmiące nazwy i „dziwne” skróty nie będą już przyprawiać Cię o zawrót głowy. Zaczynamy!
- ABS (abdominal body system) – to zajęcia koncentrujące się na wzmocnieniu i wyrzeźbieniu mięśni brzucha, a także poprawie gibkości. Trening przeznaczony jest zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych. Ma na celu zmobilizowanie do pracy jak największej liczby mięśni poprzez zróżnicowane ćwiczenia, jak np. brzuszki, skręty tułowia, deski czy ćwiczenia z piłką treningową.
Jeśli Twoim celem jest „kaloryfer” na brzuchu lub zniwelowanie „oponki”, postaw na ABS. Ale to nie wszystko. Wzmacniając mięśnie brzucha, poprawisz swoją równowagę, stabilność i zwinność, a to z kolei może pozytywnie wpłynąć na Twoje wyniki w różnych innych dyscyplinach sportu. ABS wzmacnia również mięśnie miednicy, dolnej części pleców i bioder, co przekłada się na prawidłową postawę, większą siłę, elastyczność oraz silniejsze ciało, dzięki czemu łatwiej jest wykonywać codzienne czynności bez bólu i urazów.
- A.B.T (abdominal, buttocks, thigs) to trening wzmacniająco-kształtujący o średniej intensywności i wysokiej dawce spalania, którego celem jest praca nad nogami, pośladkami i brzuchem. Ćwiczenia wykonywane są w rytm muzyki i opierają się na pracy z ciężarkami oraz dużej ilości powtórzeń.
Marzysz o płaskim brzuchu, szczupłych udach i jędrnym ciele? Ten rodzaj aktywności jest właśnie dla Ciebie! Pierwsze rezultaty widoczne są już po paru treningach.
- Aerial joga - jest interesującą odmianą jogi, która przeciwstawia się siłom grawitacji. Wykonywana przy wsparciu specjalnego rodzaju hamaka, dzięki któremu jesteś zawieszona w powietrzu. Pozycje mogą być różne - od prostych, wykonywanych w pozycji siedzącej, po bardziej wymagające, w których wisisz do góry nogami.
Joga jest dobra do odciążenia kręgosłupa, łagodząc ból pleców i napięcie w szyi. Jednocześnie buduje siłę, elastyczność i koncentrację oraz dodatkowo wzmacnia mięśnie ramion. A to wszystko przy dobrej zabawie. Spróbuj, będziesz zaskoczona tym, co potrafisz!
- Cross training – czyli trening krzyżowy - to sposób na urozmaicenie programu ćwiczeń fizycznych poprzez łączenie różnych rodzajów aktywności i metod treningowych. Idealny plan obejmuje ćwiczenia sercowo-naczyniowe, siłowe i i zwiększające gibkość, takie jak joga czy pilates.
Trening krzyżowy poprawia kondycję, umiejętności, zwinność i równowagę.
Kwintesencją tych zajęć jest trenowanie ciała w sposób, do którego nie jest przyzwyczajone, aby wyrównać dysproporcje mięśniowe, wzmocnić potencjalnie słabsze partie i zmniejszyć prawdopodobieństwo przetrenowania lub kontuzji, poprzez pracę nad określonymi grupami mięśni.
A jak to wygląda w praktyce? Trening ten pomaga w osiągnięciu konkretnych celów. Na przykład, jeśli przygotowujesz się do startu w zawodach, warto połączyć trening siłowy i jogę, które uzupełnią bieg, poprawią wydolność i zmniejszą ryzyko kontuzji poprzez budowę mięśni i zwiększenie elastyczności.
- Fat killer – nazywany też fat burning - to tradycyjne zajęcia aerobiku o wysokiej intensywności łączące trening cardio i ćwiczenia siłowe.
Jak sama nazwa wskazuje – jest to idealny sposób na spalenie tłuszczu, a przy okazji ujędrnienie całego ciała. Ponadto, w znacznym stopniu podnosi się poziom sprawności fizycznej.
Ten typ aktywności odpowiedni jest dla wszystkich poziomów zaawansowania, ponieważ intensywność ćwiczeń może być zmniejszana lub zwiększana w zależności potrzeb.
- Fit ball – to nic innego jak różnorodne ćwiczenia wykonywane z dużą gumową piłką. Możesz spotkać się też z nazwami: piłka stabilizacyjna, gimnastyczna, do ćwiczeń lub szwajcarska.
Używanie piłki pomaga wzmocnić rdzeń, czyli mięśnie bioder, grzbietu i brzucha oraz zwiększyć stabilność i elastyczność. Jest idealnym narzędziem do treningu funkcjonalnego, z którym możesz pracować nad każdym głównym mięśniem swojego ciała. Co prawda trening z piłką nie buduje siły tak jak hantle czy kettlebells, ale z pewnością poprawia wytrzymałość mięśni.
Ponadto, świetnie sprawdzi się przy korygowaniu złej postawy.
Extra wskazówka? Połącz kilka trudniejszych ćwiczeń z piłką w jeden trening obwodowy, a podniesiesz tętno, poprawisz kondycję serca i spalisz więcej kalorii.
- Kettlebells – jest to rodzaj treningu o wysokiej intensywności z użyciem żeliwnych odważników o różnej wadze. Stosowanie kettlebells to świetny sposób na urozmaicenie zajęć sportowych, pozwalający spalić więcej kalorii w krótszym czasie (nawet 20 na minutę). Używa się ich podczas wykonywania takich czynności, jak wypady, unoszenia czy wyciskanie na barki.
W zależności od programu, można jednocześnie wykonywać trening siłowy i aerobowy.
Tego typu ćwiczenia podnoszą tętno w zupełnie inny sposób niż trening cardio. Co więcej, wykonywane ruchy angażują niemal wszystkie mięśnie ciała.
Korzyści? Poprawa koordynacji i zwinności, lepsza postawa i ułożenie ciała, zwiększenie siły, wytrzymałości, a także funkcjonowania i zdrowia dolnego odcinka kręgosłupa.
Chociaż trening z kettlebell wymaga pewnej wprawy, może go wykonywać każdy, nawet początkujący.
- Pilates - doskonały trening wzmacniający rdzeń. W przeciwieństwie do wielu innych form aktywności, trenuje ciało jako zintegrowaną całość, nie obciążając pojedynczych mięśni czy partii ciała.
Wszystkie ćwiczenia pilatesu, a jest ich ok. 500, opierają się na oporze i dlatego są idealne do rehabilitacji urazów.
Treningi zapewniają siłę i zrównoważony rozwój mięśni, a także elastyczność i zwiększony zakres ruchu stawów, dzięki czemu można wzmocnić również często zaniedbywane mięśnie wewnętrzne.
Pilates podobny jest do jogi, ale w przeciwieństwie do niej, skupia się na rozluźnianiu napiętych mięśni, podczas gdy joga ma na celu poprawę ogólnej elastyczności ciała.
Zajęcia polecane są tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktywnością, ale też osobom starszym lub z istniejącymi już problemami zdrowotnymi, które nie mogą korzystać z bardziej intensywnych form ruchu.
- Pole dance – jest to trening całego ciała, będący połączeniem ćwiczeń oporowych i cardio wykonywanych na rurze. Plasuje się pomiędzy umiarkowaną a intensywną aktywnością fizyczną, porównywalną z aerobikiem czy kalisteniką. Opiera się na dużej dynamice utrzymującej wysokie tętno i angażowaniu wielu mięśni jednocześnie.
Spora część manewrów w pole dance wymaga podnoszenia i utrzymywania ciężaru własnego ciała, co sprawia, że jest to idealna aktywność do budowania siły mięśni pleców, bicepsów, tricepsów i przedramion. Ponadto dochodzą ćwiczenia, w których trzeba się wspinać, podnosić nogi lub utrzymywać ich ciężar, co z kolei wzmacnia mięśnie brzucha, klatki piersiowej oraz dolnej części pleców.
Coś jeszcze? Pole dance przywraca elastyczność stawom, co przekłada się na liczne korzyści zdrowotne, jak np. mniejsze ryzyko urazów, przyjmowania nieprawidłowej postawy ciała i wykonywania codziennych czynności z towarzyszącym bólem.
Dodatkowo poprawia zmysł równowagi i świadomość przestrzenną. Niewątpliwym plusem jest również utrata wagi i przyrost masy mięśniowej.
Chcesz poprawić sprawność sercowo-naczyniową, siłę, elastyczność, mieć wymarzoną sylwetkę, a przy okazji zyskać pewność siebie oraz poczucie własnej wartości i przy tym wszystkim dobrze się bawić? Koniecznie postaw na pole dance!
- Power joga – czyli trening sercowo-naczyniowy o charakterze sportowym, który ma na celu wzmocnienie całego ciała. Składa się z dynamicznego przepływu asanów połączonych z ćwiczeniami oddechowymi. Buduje siłę i wytrzymałość, dzięki czemu ciało staje się szczuplejsze, silniejsze, bardziej jędrne i elastyczne.
Zajęcia zdecydowanie przeznaczone są dla tych, którzy ćwiczą regularnie i nie boją się spocić.
- Pump – inaczej nazywany bodypump - to trening oporowy całego ciała, którego efektem jest zwiększenie napięcia mięśniowego. Zajęcia odbywają się przy muzyce i polegają na wykonywaniu powtórzeń z obciążeniem do różnych rytmów oraz w różnym tempie.
Ćwiczą nogi, plecy, ramiona, tricepsy i mięśnie brzucha.
Korzyści? Zwiększona siła, poprawa ogólnej sprawności fizycznej, lepsza kondycja, ujędrnienie i ukształtowanie ciała, a także utrata wagi.
Pump to idealny trening dla każdego, kto chce szybko odzyskać formę i kondycję. Z zajęć z pewnością wyjdziesz zmotywowany i gotowy, by wrócić po więcej.
- Step – to dynamiczne zajęcia z wykorzystaniem platformy, mające wszystkie zalety treningu cardio o wysokiej intensywności. Ćwiczenia koncentrują się na nogach, górnej części ciała i rdzeniu, wzmacniając układ sercowo-naczyniowy oraz budując siłę i elastyczność. Poprawiają także równowagę, koordynację i zwinność, jak również spalają kalorie, przez co są idealnym sposobem na utrzymanie docelowej wagi ciała.
Step aerobik pomocny jest w kontrolowaniu ciśnienia krwi i cukrzycy. Natomiast osoby cierpiące na osteoporozę lub osteopenię mogą wykonywać ćwiczenia w celu poprawy wytrzymałości kości.
-Stretching – czyli zestaw ćwiczeń nastawionych na rozciąganie, dedykowany osobom w każdym wieku. Wielu kojarzy ten rodzaj aktywności po prostu z samodzielnym rozciąganiem się w domu lub rozluźnianiem mięśni po treningu. Jednak jest to również bardzo popularny trening fitness, podczas którego każdy ruch kontrolowany jest przez doświadczonego trenera, aby mógł przynieść należyty efekt, jak zwiększenie mobilności, elastyczności i przepływu krwi oraz poprawienie funkcjonowania mięśni.
Warto pamiętać, że osiągnięcie sprawności aerobowej i zbudowanie mięśni to nie wszystko. Trzeba też pomyśleć o elastyczności. Stretching może w tym pomóc. Regularny trening rozluźnia oraz uwalnia napięcie z mięśni, stawów, więzadeł i ścięgien, a także zwiększa zakres ruchu, co z kolei może obniżyć ryzyko urazów, takich jak skręcenia, nadwyrężenia czy nawet uszkodzenia.
Rozciąganie jest istotną formą utrzymania ciała w dobrej kondycji. Oprócz powyższych korzyści, może też zmniejszyć ból spowodowany przewlekłymi schorzeniami, takimi jak choroba zwyrodnieniowa stawów czy bóle dolnej części pleców.
- TBC - czyli Total Body Conditioning – to aerobowy system treningowy, który łączy w sobie różne ćwiczenia wykonywane w krótkich okresach czasu. Ich zadaniem jest poprawa kondycji fizycznej, mięśniowej oraz sercowo-naczyniowej. Koncentruje się na wszystkich głównych grupach mięśniowych i w pełni wykorzystuje możliwości całego ciała. Efektem tego jest budowanie siły, redukcja tkanki tłuszczowej, ujędrnienie ciała oraz poprawa ogólnej kondycji. A to wszystko w ciągu dynamicznej sesji trwającej zaledwie 30 minut.
Ćwiczenia wykonuje się z użyciem np. drążków, piłek fitness czy skakanki. Program treningowy zmienia się z sesji na sesję, dlatego TBC nigdy Ci się nie znudzi. I co istotne - już po kilku tygodniach zaczniesz widzieć efekty swoich wysiłków.
Dodatkowe plusy? Trening TBC przynosi korzyści również w codziennym życiu. Wśród nich warto wymienić: lepszą koordynację i równowagę, pomoc w zmniejszeniu bólu mięśni i redukcję stresu.
- TRX – to ćwiczenia z oporem całkowitym, które wykonuje się z wykorzystaniem podwieszonej pod sufitem taśmy z pętlami na ręce lub stopy na obu końcach.
Jest to trening całego ciała, który utrzymuje tętno non-stop na wysokim poziomie, zapewniając maksymalne spalanie kalorii przy jednoczesnym budowaniu siły.
Co sprawia, że ten rodzaj treningu jest tak skuteczny? Przede wszystkim – intensywność.
Poprzez dodanie oporu push/pull do każdego ruchu, TRX zmusza do walki z grawitacją.
Dzięki temu zwykłe ćwiczenia z ciężarem własnego ciała stają się znacznie trudniejsze i wymagają zaangażowania całego rdzenia. Na przykład, po umieszczeniu stopy w pętli nawet proste, statyczne wypady stają się trudnym testem stabilności i siły.
Jeśli często biegasz lub podnosisz ciężary, TRX jest świetnym rozwiązaniem, aby urozmaicić trening i zmusić Twoje ciało do wysiłku w zupełnie nowy sposób.
To także doskonała opcja dla tych, którzy chcą poprawić swoją siłę i kondycję, a jednocześnie lubią wyzwania.
- Zumba - to trening totalny, będący połączeniem ćwiczeń o niskiej i wysokiej intensywności z interwałową, spalającą kalorie taneczną „imprezą” fitness. Doskonały mix tańców latynoamerykańskich (głównie salsy i rumby), hip-hopu, sztuk walki i treningu oporowego sprawia, że ćwiczenia są zarówno świetną zabawą, jak i kompletnym treningiem cardio.
Ten rodzaj aktywności będzie idealny dla osób, które chcą spalić sporo kalorii, poprawić kondycję, wytrzymałość, gibkość, mobilność, a także zredukować wagę. W zajęciach uczestniczyć mogą osoby w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności fizycznej.