0,00 zł

Jak dbać o bieliznę termoaktywną? Dlaczego to takie istotne?

Porady
2022-01-25
Jak dbać o bieliznę termoaktywną? Dlaczego to takie istotne?

Czego nie może zabraknąć w Twojej zimowej garderobie? Oprócz ciepłej kurtki i nieprzemakalnych butów, warto pomyśleć o bieliźnie termoaktywnej! Świetnie sprawdzi się podczas wszelakich aktywności na świeżym powietrzu, w tym spacerów czy zabaw na śniegu z Twoim maluchem albo psem. Jednak zakup odpowiedniej, dobrej jakościowo bielizny to dopiero pierwszy krok. Kolejnym jest właściwe dbanie o nią, aby nie zatraciła swoich wyjątkowych właściwości. Podpowiemy, jak to zrobić.

Bielizna termoaktywna to niezwykle funkcjonalny element garderoby, który szczególnie docenisz w niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Doskonale zatrzymuje ciepło ciała, jednocześnie odprowadzając wilgoć na zewnątrz. Aby jednak ta specjalistyczna odzież nie straciła swoich właściwości, wymagana jest odpowiednia pielęgnacja, a przede wszystkim właściwe pranie i suszenie. Jak zatem dbać o ten rodzaj bielizny, by posłużyła Ci przez kilka sezonów?

Kilka słów o bieliźnie termoaktywnej

Warto zacząć od tego, że w ofercie sklepów znaleźć można dwa rodzaje bielizny do zadań specjalnych: termoaktywną, ale też termiczną. Jaka jest różnica pomiędzy nimi?

Bielizna termiczna odpowiedzialna jest za podnoszenie ciepłoty ciała i ochronę przed wyziębieniem organizmu, przez co z powodzeniem sprawdzi się nie tylko na stoku, ale również na co dzień np. w drodze do pracy podczas zimowych poranków. Należy jednak pamiętać, że może ona nie zapewnić odpowiedniej wentylacji.

Odzież termoaktywna ma natomiast za zadanie stworzenie izolacji cieplnej oraz odprowadzanie nadmiaru potu. Tym samym jest ona doskonałym wyborem dla osób preferujących wzmożony wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu. Co istotne – istnieją różne stopnie izolacji, dzięki czemu ten rodzaj bielizny z powodzeniem możesz nosić przez cały rok.

Odzież ta stanowi warstwę podstawową, noszoną pod innymi elementami garderoby dla utrzymania komfortu termicznego. W cieplejszych porach roku śmiało możesz zakładać ją jako jedyną warstwę. Powinna ona ściśle przylegać do ciała, ale nie krępować ruchów. Z tego też powodu niezwykle ważne jest, aby odpowiednio się z nią obchodzić, dzięki czemu zachowa swoje właściwości i nie straci kształtu.

Jak prać bieliznę termoaktywną?

Pielęgnacja bielizny termoaktywnej jest bardzo podobna do zwykłego prania delikatnych ubrań. Kluczowe jest przestrzeganie zaleceń producenta odnośnie optymalnej temperatury wody, trybu prania, suszenia i prasowania. Wyjaśnimy, dlaczego jest to tak istotne.

Prawidłowe pranie zakłada znajomość dwóch głównych zasad: w czym prać i w jakim trybie. Wszelkie błędy zarówno w pierwszym, jak i drugim przypadku doprowadzą do tego, że rzecz straci swoje unikalne cechy i wygląd. Podstawowa kwestia – należy unikać zwykłego proszku do prania, gdyż jego drobinki mogą naruszyć delikatną strukturę materiału, co będzie skutkować zmniejszeniem oddychalności.

Co istotne - zwykły detergent użyty do tkanin technicznych jedynie maskuje nieprzyjemne zapachy, nie usuwając bakterii, które je powodują. Z czasem pranie w tego typu produktach znacznie skraca okres użytkowania odzieży i może powodować różnorodne problemy z tkaniną.

Optymalnym rozwiązaniem będzie wykorzystanie produktów dedykowanych do prania odzieży specjalistycznej - nie tylko oczyszczają ją z zanieczyszczeń i zapachów, nie powodując uszkodzeń, ale także wzmacniają włókna i przywracają właściwości oddychające tkaniny.

O czym jeszcze warto pamiętać? Przed włożeniem bielizny do pralki zasuń wszystkie zamki i przewróć ją na lewą stronę, dzięki czemu unikniesz tarcia zewnętrznej warstwy o pozostałe rzeczy lub bęben, chroniąc ją tym samym przed utratą kluczowych właściwości. Możesz też użyć worka do prania. Wybierz tryb delikatny, sportowy lub do prania ręcznego. Pamiętaj o unikaniu temperatur wyższych niż 30 st., w przeciwnym wypadku możesz doprowadzić do trwałego, nieodwracalnego rozciągnięcia tkaniny. Gorąca woda niszczy elastyczność bielizny, co oznacza, że może ona potem nie przylegać ściśle do skóry.

A co zrobić, gdy bielizny nie można prać w pralce, a jedynie w rękach? Warto zastosować się do kilku prostych wskazówek. Do prania ręcznego najlepiej jest używać szarego mydła albo płynu do tkanin technicznych. W roztworze z letniej wody oraz detergentu powinno moczyć się bieliznę przez pół godziny. Podczas prania nie należy gnieść, pocierać, skręcać ani rozciągać materiału, a jedynie delikatnie płukać. Nie można też zbyt mocno wyciskać rzeczy. Lepszym rozwiązaniem będzie położenie ich na ręczniku i odciśnięcie nadmiaru wody.

Odpowiednie suszenie bielizny termoaktywnej

Prawidłowe suszenie odzieży z tkanin technicznych jest nie mniej ważne niż samo pranie. Błędy na tym etapie mogą zniweczyć wszystkie wysiłki włożone w zachowanie jakości i właściwości termoizolacyjnych materiału.

Niewłaściwe suszenie wypranej bielizny termoaktywnej może ją zniszczyć, podobnie jak nieodpowiedni detergent lub źle dobrany tryb prania. Włókna mogą ulec przesuszeniu, odkształcić się, stać się kruche i stracić swoją oddychającą strukturę. Jak tego uniknąć? Zalecane jest suszenie w temperaturze dodatniej w przewiewnym pomieszczeniu lub na świeżym powietrzu, unikając bezpośredniego działania promieni słonecznych. Niewskazane jest używanie suszarek bębnowych oraz odwirowywanie w pralce (ewentualna opcja to tryb 400 obrotów).

Wyprany produkt natychmiast po praniu powinien zostać rozwieszony (w miarę możliwości bez użycia klamerek) lub położony płasko na ręczniku. Zbyt długie trzymanie pogniecionej bielizny może skutkować uszkodzeniem struktury materiału.

Pamiętaj też, aby nie suszyć rzeczy na grzejnikach ani w ich pobliżu, gdyż wysoka temperatura niszczy tkaninę i pozbawia ją technicznych właściwości. Z tego samego powodu bielizny nie należy prasować.

Jak często prać?

Spotkać się można ze stwierdzeniem, że zbyt częste pranie bielizny termoaktywnej niszczy strukturę materiału, osłabiając jej wyjątkowe właściwości. Inne źródła z kolei donoszą, że optymalnie jest prać odzież z mniejszą częstotliwością, co pozwala zachować jakość tkaniny na dłuższy czas.

Tak naprawdę warto znaleźć złoty środek i wziąć pod uwagę swój poziom aktywności oraz rodzaj materiału, z jakiego wykonany jest produkt, ponieważ niektóre tkaniny lepiej znoszą pranie niż inne.

Na pewno drobne zabrudzenia, takie jak plamy z jedzenia czy błoto, można od razu wyczyścić wodą z odrobiną detergentu.

Większe zanieczyszczenia oczywiście wymagają już porządnego prania, gdyż – pomijając kwestie higieniczne – związki znajdujące się w pocie mogą blokować pory tkaniny, uniemożliwiając jej oddychanie i sprawne odprowadzanie wilgoci.

Bielizna termoaktywna męska na siłownięBieganie w legginsach termoaktywnych DiadoraSiłownia z bielizną termoaktywną Under Armour

Polecane

Legginsy męskie Under Armour CG Legging - 50%Nasz bestseller

Legginsy męskie Under Armour CG Legging

Cena regularna: 199,99 zł99,99 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 79,99 zł
Legginsy damskie DIADORA L. PANTS ACT - 15%

Legginsy damskie DIADORA L. PANTS ACT

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 189,99 zł161,49 zł
Spodenki krótkie damskie Under Armour HG Armour Mid Rise Shorty

Spodenki krótkie damskie Under Armour HG Armour Mid Rise Shorty

Cena regularna: 119,99 zł79,99 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 63,99 zł
Koszulka męska Under Armour HG Armour Comp LS

Koszulka męska Under Armour HG Armour Comp LS

Cena regularna: 199,99 zł119,99 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 119,95 zł
Legginsy damskie Under Armour HG Amour Tonal Panel 7/8 NS

Legginsy damskie Under Armour HG Amour Tonal Panel 7/8 NS

Cena regularna: 249,99 zł99,99 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 79,99 zł
Koszulka damska DIADORA L. TURTLE NECK ACT

Koszulka damska DIADORA L. TURTLE NECK ACT

Cena regularna: 179,95 zł124,99 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 124,95 zł
Biustonosz sportowy Under Armour ARMOUR MID KEHOLE

Biustonosz sportowy Under Armour ARMOUR MID KEHOLE

Cena regularna: 129,99 zł69,99 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 55,99 zł
Biustonosz sportowy Under Armour Rush High

Biustonosz sportowy Under Armour Rush High

Cena regularna: 319,99 zł119,99 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 95,99 zł
Legginsy damskie Under Armour Run Anywhere Ankle Tight

Legginsy damskie Under Armour Run Anywhere Ankle Tight

Cena regularna: 249,99 zł129,99 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 103,99 zł
Legginsy męskie Under Armour CG Armour Leggings

Legginsy męskie Under Armour CG Armour Leggings

Cena regularna: 249,99 zł149,99 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 149,95 zł
KOSZULKA męska NIKE DRI-FIT TOP LS TIGHT

KOSZULKA męska NIKE DRI-FIT TOP LS TIGHT

Cena regularna: 149,99 zł134,99 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 134,95 zł
pixel