0,00 zł

Jak przygotować się do przedświątecznych zakupów online?

Porady
2022-04-16
Jak przygotować się do przedświątecznych zakupów online?

Zakupy online są szybkie, łatwe i wygodne. Nieograniczony wybór, możliwość realizowania transakcji w każdym miejscu i o każdej porze sprawiły, że kupowanie w sieci już na stałe wpisało się w standardy codziennego życia. Wystarczy urządzenie z dostępem do Internetu, aby cały świat mieć na wyciągniecie ręki.

Znajdujesz odpowiedni produkt, klikasz „KUP” i już spokojnie oczekujesz na dostarczenie go pod same drzwi. Bez kolejek, przepychania się wśród tłumów ludzi i problemów z zaparkowaniem samochodu. Brzmi idealnie! I aby faktycznie tak było, podpowiemy, jak kupować online, aby przedświąteczny czas był pełen spokoju i radości, zamiast frustracji z powodu problemów z realizacją zamówienia.

Kupuj w sieci! To się opłaca!

Grudzień to niezwykle gorący okres jeśli chodzi o przedświąteczne zakupy. Coraz więcej osób, szczególnie w obecnej sytuacji, bardzo chętnie sięga po komputer czy telefon, by w domowym zaciszu kupić np. prezenty pod choinkę, mając dodatkowo możliwość porównania ofert wielu firm i wybrania tej najkorzystniejszej. Sprzedawcy o tym doskonale wiedzą, dlatego wychodzą im naprzeciw, oferując różne udogodnienia, jak chociażby darmowa dostawa czy wydłużony czas na zwrot towaru. Szczególnie ta ostatnia kwestia może okazać się niezwykle istotna, ponieważ jeśli nie trafisz z upominkiem, będziesz mieć możliwość jego oddania lub wymiany po świętach. W przeciwieństwie do sklepach stacjonarnych, w których często zwroty nie są respektowane, na odstąpienie od umowy zawieranej na odległość masz standardowo 14 dni. Dłuższy okres ustalany jest indywidualnie przez danego sprzedawcę.

Kupując prezent, koniecznie sprawdź, czy ma on szansę dojść w odpowiednim terminie. Okres przedświąteczny, to zarówno czas wzmożonych zakupów, jak też pracy kurierów, dlatego lepiej nie zostawiać sprawunków na ostatnią chwilę. Nawet jeśli sklep internetowy informuje o dostawie w 24 godziny, niewykluczone, że wystąpią opóźnienia z powodu ogromnej liczby zamówień, a dodatkowo firma kurierska może nie być w stanie dostarczyć przesyłki w deklarowanym czasie. Połowa grudnia to zdecydowanie ostatni dzwonek na zakupy, aby zdążyły one na spokojnie dojść przed świętami.

Darmowa dostawa, bezpieczne zakupy, zwrot towaru, szybka wysyłka

Bezpieczne zakupy online – o czym warto pamiętać?

Jest kilka bardzo prostych zasad, których warto się trzymać, aby zapewnić sobie bezpieczne zakupy w sieci. Pierwsza i podstawowa brzmi: pomyśl, zanim klikniesz!

Oszuści internetowi posuwają się do wielu sztuczek, które mają na celu zwabienie niczego nieświadomych i poszukujących najlepszych okazji klientów. Maile z fałszywymi linkami czy wyskakujące reklamy z nieprawdopodobnymi ofertami, to tylko nieliczne przykłady tego typu działań. Zamiast od razu w nie klikać, poszukaj w Internecie sklepu, którego reklamę widzisz i wejdź na jego stronę bezpośrednio z wyszukiwarki, by upewnić się, czy faktycznie posiada tak korzystne ceny.

Kupując online, warto korzystać ze znanych i sprawdzonych witryn, a dodatkowo najbezpieczniej jest przechodzić na nie, używając zakładki „Ulubione”, gdzie zapisujesz linki do zaufanych stron. Internetowi naciągacze nie tylko tworzą całkowicie nowe sklepy z superokazjami, ale też bazują na dobrze znanych markach, np. podmieniając jedną literę w nazwie, dając inną domenę w adresie internetowym lub wprowadzając jedynie drobne zmiany w szacie graficznej strony, przez co na pierwszy rzut oka wygląda ona niemal identycznie jak oryginalna.

Jeśli decydujesz się na zakupy u nowego dostawcy, dokonaj najpierw jego weryfikacji pod kątem autentyczności. Dobrym testem jest sprawdzenie, czy można się z nim skontaktować. Poszukaj adresu e-mail, numeru telefonu, adresu siedziby. Jeśli na stronie nie ma zakładki „Kontakt”, zajrzyj do Regulaminu, w którym muszą się znajdować wszystkie dane. Warto też go przejrzeć w poszukiwaniu różnych kruczków prawnych, które mogą mieć znaczący wpływ na realizację zamówienia. Nie ma regulaminu? Każdy sklep zobowiązany do jego posiadania, zatem powinien być to dla Ciebie sygnał, że coś jest nie tak. Możesz również sprawdzić dane w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej, gdzie dostępne są istotne informacje o przedsiębiorcy.

Jeśli nadal masz wątpliwości, zadzwoń do sprzedawcy i przekonaj się, jak działa obsługa klienta.

Opinie o firmie to kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę, gdyż potrafią one wiele powiedzieć o sprzedawcy. Ich brak powinien z kolei spowodować, że zapali się u Ciebie lampka ostrzegawcza. Pamiętaj jednak, że tego typu dane łatwo zmanipulować, więc nie polegaj tylko i wyłącznie na komentarzach, szczególnie, gdy wszystkie są pozytywne, wystawione w niedużych odstępach czasu oraz napisane nienaganną polszczyzną.

Coś jeszcze? Sprawdź bezpieczeństwo witryny. Sprawdz bezpieczeństwo witrynyPoszukaj ikony zamkniętej kłódki na pasku adresu strony internetowej (szyfrowanie SSL), a także zwróć uwagę, czy adres URL zaczyna się od https:/ zamiast http://. Bezpieczne strony internetowe konfigurowane są tak, aby przesyłane pomiędzy Twoją przeglądarką a witryną dane, jak hasła lub informacje finansowe, szyfrowane były za pomocą protokołu TLS (Transport Layer Security). Oznacza to, że cyberprzestępca nie jest w stanie przechwycić żadnych informacji. Pamiętaj jednak, że „s” w https oznacza tylko tyle, że dana witryna jest bezpieczna, mimo że jej reputacja może nie być najlepsza.

Warto też unikać robienia zakupów z wykorzystaniem publicznych sieci Wi-Fi. Jest to idealna okazja dla oszustów na przejęcie wielu danych, jak przesyłane zdjęcia, dane do logowania do kont społecznościowych, a także stron bankowych. W tej sytuacji dobrze jest wyłączyć udostępnianie plików w sieci, a także w miarę możliwości nie korzystać z witryn, na których konieczne jest logowanie się.

Jak płacić, by nie stracić, czyli bezpieczne płatności w Internecie

Zakładając, że zakupów dokonujesz w zaufanym sklepie, wybrać możesz taką formę płatności, która jest dla Ciebie najbardziej dogodna. Jeśli jednak zdecydowałeś się na kupno świątecznych upominków u nowego sprzedawcy, postaw na możliwie najbezpieczniejszy sposób zapłaty, czyli kartę kredytową lub debetową oraz popularne systemy płatności online. Unikaj wpłat bezpośrednio na konto firmy, korzystając z tradycyjnego przelewu. Jest to zarówno ryzykowne, jak i wydłuża czas realizacji zamówienia. Szczególnie uważaj w przypadku, gdy jest to jedyna oferowana przez sklep opcja uiszczenia należności za produkt. Tego typu oferta powinna wzbudzić Twoje wątpliwości.

Płatność przy użyciu kart jest jedną z częściej stosowanych metod. Podajesz wszystkie dane na stronie sklepu, a następnie otrzymujesz od banku SMS z kodem weryfikacyjnym. Przy tego typu płatności, dzięki usłudze chargeback, jesteś dodatkowo chroniony przed nieuczciwymi sprzedawcami lub błędami, jakie się pojawiają w trakcie realizacji transakcji. W razie problemów wystarczy złożyć reklamację u wystawcy karty, poczekać na jej rozpatrzenie, a następnie na zwrot środków na rachunek bankowy.

Dobrym rozwiązaniem są też karty przedpłacone oraz wirtualne, których konto doładowuje się konkretną kwotą, np. tuż przed dokonaniem zapłaty przez Internet.

Kolejna opcja to szybkie przelewy online realizowane przez pośredników płatności internetowych, jak np. PayU, PayPal i Przelewy 24, a także płatności mobilnych typu BLIK. Jest to bardzo bezpieczna forma opłacania zamówień, ponieważ wszystkie dane bankowe zawsze pozostają niewidoczne dla sprzedawcy. Dodatkową zaletą jest czas realizacji transakcji – należność na koncie firmy księgowana jest niemalże w trybie natychmiastowym.Certyfikat trusted shops

Zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe? Uważaj!

Listopad i grudzień to najbardziej pracowity czas dla oszustów internetowych, którzy czyhają na konsumentów spragnionych atrakcyjnych cen, wykorzystując ich nieostrożność. Jeśli wypatrzyłeś okazję, która wydaje Ci się tak atrakcyjna, że aż nierealna, najprawdopodobniej trafiłeś na nieuczciwego sprzedawcę. W ostatnim czasie fałszywe sklepy internetowe to prawdziwa plaga, dlatego trzeba bardzo uważać, aby nie stracić pieniędzy i nerwów.

Planujesz kupić wymarzone buty do biegania dla bliskiej Ci osoby? Wybierz sprawdzony i autoryzowany sportowy sklep internetowy, zamiast korzystać z ofert osób prywatnych np. na portalach aukcyjnych lub firm niewiadomego pochodzenia. Tylko wtedy będziesz mieć gwarancję, że zakupiony produkt jest oryginalny i faktycznie otrzymasz to, za co płacisz.

Co istotne, uważać należy również na reklamy sklepów wyświetlanych w Google oraz ofert w porównywarkach cen. Niestety informacje tam pojawiające się nie są należycie weryfikowane. Oczywiście, dobre okazje się zdarzają, jednak należy zachować czujność oraz zdrowy rozsądek i nie kierować się wyłącznie kryterium niskiej ceny.

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień  2022
pixel