0,00 zł

Jak skompletować dla siebie odpowiedni zestaw ubrań do uprawiania sportu?

Porady
2022-02-02
Jak skompletować dla siebie odpowiedni zestaw ubrań do uprawiania sportu?

Wiele pań nie wie, jak skompletować dla siebie odpowiedni zestaw ubrań do uprawiania sportu. Jakie elementy odzieży warto kupić na początek? Co jest niezbędne, co przydatne, a co opcjonalne? Warto się przyjrzeć, na co zwrócić uwagę dobierając dla siebie strój do uprawiania sportu.

Dobór ubrania do formy aktywności fizycznej

Niektóre elementy sportowego ubioru nadają się do noszenia podczas uprawiania przeróżnych typów aktywności fizycznej. Większość pań ma swoje ulubione koszulki, legginsy czy spodenki, które wkłada zarówno do przebieżki alejkami parkowymi, na wizytę na siłowni, czy na zajęcia w klubie fitness. Takie podejście znakomicie sprawdzi się na początku przygody ze sportem, gdy ktoś eksperymentuje z różnymi dyscyplinami sportowymi oraz zajęciami grupowymi i indywidualnymi.

Niemniej jednak, warto wiedzieć, że elementy stroju zaprojektowane specjalnie pod kątem danej dyscypliny sportu wyraźnie poprawiają jakość i komfort treningu. Wynika to z kilku różnych kwestii. Z jednej strony, odpowiednio dobrane ubrania pozwalają na dłuższy i bezpieczniejszy trening. Doskonały przykład stanowią tu spodenki kolarskie lub bryczesy do jazdy konnej, które zapobiegają otarciom i odparzeniom skóry dzięki odpowiednim usztywnieniom. To pozwala ćwiczącym znacznie dłużej przebywać na rowerze lub w siodle.

Z drugiej strony, właściwości mechaniczne stroju oraz dobór jego materiału i kroju poprawiają wydolność organizmu podczas aktywności fizycznej. Usztywnienie kostek lub nadgarstków zwiększa stabilność kończyn i zapobiega przeciążeniom stawów, materiał stroju pomaga w odprowadzaniu potu z ciała, a kształt ubranka sprawia, że nie wchodzi ono w drogę podczas wykonywania ruchów typowych dla danej formy aktywności fizycznej.

Wygoda użytkowania elementów garderoby sportowej

Wygodny strój do uprawiania sportu to podstawa każdego treningu

Wybierając dla siebie strój do fitnessu, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego wygodę. Przymierzając odzież sportową, warto więc w niej chwilę pochodzić i wykonać parę ruchów rękami, skrętów ciała, przysiadów czy podskoków.

Nawet drobny dyskomfort w noszeniu danego ubrania zupełnie je dyskwalifikuje pod kątem aktywności sportowej. Lekko drapiąca metka, uwierający szew, czy ograniczający ruchy kształt ciucha po pewnym czasie nieprzerwanej aktywności fizycznej skutecznie zniechęcą do uprawiania sportu. Można powiedzieć, że idealna kreacja sportowa to taka, której nie czuć na ciele.

Warto również zwrócić uwagę na to, aby poszczególne elementy odzieży nie zaczepiały się na maszynach do ćwiczeń ani na urządzeniach sportowych. Dlatego ubrania przylegające do ciała, takie jak topy sportowe czy legginsy, sprawdzą się dużo lepiej, niż luźne koszulki i spodenki. Panie potrzebują dla siebie również wygodny biustonosz sportowy, który pomoże podtrzymać piersi podczas wysiłku.

Wpływ materiału na właściwości stroju sportowego

Stroje sportowe wykonuje się z różnych materiałów, od niedrogiej i wypróbowanej bawełny, aż po nowoczesne syntetyczne tekstylia, które zaprojektowano specjalnie w celu zapewnienia unikalnych właściwości idealnych dla potrzeb sportowców.
Bawełna jest tania, wytrzymała i bardzo wygodna w użytkowaniu. Niestety, wykonane z niej ubrania nie pozwalają na właściwe odprowadzanie potu ze skóry. O ile więc bawełniany strój znakomicie nada się do lżejszych programów, o tyle przy intensywnym wysiłku może on nasiąknąć potem i stać się ciężki, nieprzyjemny w dotyku oraz doprowadzić do odparzeń i dyskomfortu użytkownika.

Elementy garderoby sportowej wykonane z syntetycznych materiałów, wyselekcjonowanych pod względem odprowadzania wilgoci ze skóry, pozwalają na utrzymanie komfortu nawet podczas uprawiania sportów wyczynowych. Dzięki swoim unikalnym właściwościom, te materiały umożliwiają skuteczne odprowadzanie potu, który paruje z powierzchni ubrania. Jednocześnie, wykonane z nich tekstylia skutecznie chronią przed wiatrem, słońcem i deszczem.

Dla wielu osób cena tych ubrań fitness może okazać się sporym obciążeniem dla kieszeni, ale przy regularnym uprawianiu sportu, szczególnie popularnego obecnie treningu interwałowego, ich zakup okaże się wartościową inwestycją w swoje zdrowie. Warto również zwrócić uwagę na garderobę sportową wykonaną z mieszanki włókien naturalnych i syntetycznych, która łączy właściwości obu typów materiałów w przystępnych cenach.

Ubiór na trening na dworze

Uprawianie sportu na łonie natury przynosi szczególne korzyści dla zdrowia i pozwala na urozmaicenie treningów. Niemniej jednak, aktywność fizyczna na dworze wiąże się również ze szczególnymi wyzwaniami. Sportowcy muszą zadbać nie tylko o swoją wygodę, ale również na zabezpieczenie się przed warunkami pogodowymi. Dlatego też należy zwrócić uwagę, aby strój chronił użytkowników przed wiatrem i chłodem, a zarazem przed silnym promieniowaniem słonecznym.

Ubrania sportowe dla biegaczy, miłośników gier zespołowych lub gimnastyki powinny być lekkie, wytrzymałe, wodoodporne, a zarazem pomagać w utrzymaniu ciepła w chłodne dni oraz w chłodzeniu organizmu podczas upałów.
Warto również zwrócić uwagę na zabezpieczenie skóry przed promieniowaniem UV, które potrafi doprowadzić do poparzeń podczas dłuższego pobytu na dworze w słoneczne dni. Wielu paniom wydaje się, że skóra osłonięta tkaniną automatycznie jest chroniona przed promieniowaniem słonecznym. Niestety, większość ubrań częściowo przepuszcza promienie UV.
Odzież sportowa wysokiej jakości dodatkowo pomaga więc chronić skórę przed intensywnym nasłonecznieniem. Stopień zabezpieczenia skóry przez materiał określa się współczynnikiem SPF, znanym z kosmetyków z filtrem przeciwsłonecznym. Jeśli często uprawia się sport w letnie dni, warto zwrócić uwagę na ten parametr.

Należy również zadbać o swoje bezpieczeństwo i założyć strój w wyrazistym kolorze z elementami odblaskowymi, lub chociaż odblaskową opaskę na ramię lub zawieszkę. W deszczową pogodę lub po zmroku bardzo łatwo o nieszczęście, gdyż dla kierowcy osoba na poboczu drogi jest praktycznie niewidoczna, a przecież tak łatwo można zabezpieczyć się przed wypadkiem.

Ubiór na trening w chłodzie

Wielu miłośników fitnessu nie rezygnuje z regularnych treningów nawet w deszczową i zimną pogodę. Aby jednak aktywność fizyczna przynosiła korzyści dla zdrowia zamiast prowadzić do przeziębień i urazów, trzeba koniecznie zadbać o właściwy ubiór na czas wysiłku. Odzież na trening w chłodne dni musi chronić przed zimnem i deszczem, jednocześnie pozwalając na skuteczne chłodzenie organizmu i sprawne odprowadzanie potu ze skóry.
Najłatwiej to osiągnąć, ubierając się na tzw. cebulę, tak, aby w razie potrzeby łatwo można było zdjąć lub założyć kolejną warstwę stroju. Codzienna kurtka i spodnie nie sprawdzą się w tej sytuacji, więc kompletowanie ubioru sportowego warto rozpocząć właśnie od nich.

Dobór obuwia sportowego

Damskie buty treningowe Under Armour

Właściwy dobór sportowego obuwia decyduje nie tylko o wygodzie użytkownika i wydajności treningu, ale również pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko urazów związanych z przeciążeniami urazów stawów i ścięgien. Niestety nie istnieje jeden typ obuwia idealny do wszystkiego, gdyż różne sporty wiążą się z różnymi obciążeniami dla organizmu. Najlepiej więc kupić sobie buty treningowe, które zaprojektowano pod kątem specyficznego ulubionego sportu, oraz buty ogólne, które sprawdzą się przy większości dyscyplin uprawianych okazjonalnie.
Szczególną uwagę powinno się zwrócić na dobór butów, jeśli uprawia się aktywność fizyczną związaną z długotrwałym obciążeniem nóg, taką jak np. biegi, kolarstwo, gry zespołowe, czy trekking górski. Niektóre dyscypliny, takie jak podnoszenie ciężarów, czy golf, wymagają butów specjalnie dostosowanych do specyfiki danego sportu.

Wielu osobom wydaje się, że zakup specjalistycznego obuwia stanowi niepotrzebny wydatek i służy głównie szpanowaniu. Rzeczywiście, przygody z nowym sportem nie ma co zaczynać od zakupu kompletu wyposażenia, gdyż standardowe ubranie pozwoli bezproblemowo zapoznać się z wybraną dyscypliną.
Jeśli jednak dany typ aktywności przypadnie sportowcowi do gustu, warto zakupić obuwie, które pomoże m. in. zoptymalizować obciążenia, zabezpieczyć nogi przed upadkiem, usztywnić kostki, zamortyzować uderzenia stopy o podłoże, oraz podnieść efektywność treningów. Ta inwestycja we własne zdrowie okaże się bezcenna i pomoże uniknąć wielu bolesnych urazów podczas częstego uprawianiu danej dziedziny sportu.
Jeśli po raz pierwszy zaczyna się używać specjalistycznego obuwia o nietypowych parametrach, zmianę warto wprowadzać stopniowo, aby przyzwyczaić do niej organizm. Jeśli więc biegało się do tej pory w trampkach, lepiej kupić sobie na początek model butów średnio zamortyzowanych i rozpocząć ich użytkowanie od krótkich okresów wysiłku. Dzięki temu, pozwolimy ciału nauczyć się współpracy z innym typem buta unikając przy tym okresowego wzrostu ryzyka urazów.

Bezpieczeństwo i komfort aktywności sportowej oraz wydajność treningów zależą w dużej mierze od właściwego doboru sportowej odzieży. Warto więc zwrócić przy tym uwagę na specyfikę wybranej dyscypliny, typowe miejsce uprawiania danego sportu, kwestie związane z bezpieczeństwem, właściwości różnych materiałów, oraz zasobność kieszeni. Instruktor w klubie lub sekcji sportowej również chętnie podzieli się wskazówkami ze swoimi klientkami.
Skutecznie dobrane elementy odzieży sportowej okażą się nie tylko stylowe, ale również wygodne, praktyczne i ergonomiczne. Przemyślany wybór stroju okaże się znakomitą inwestycją w swoją kondycję i zdrowie.

Pokaż więcej wpisów z Luty  2022

Polecane

Buty treningowe damskie LABELLAMAFIA SNEAKERS WHITE

Buty treningowe damskie LABELLAMAFIA SNEAKERS WHITE

Cena regularna: 499,95 zł199,95 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 199,95 zł
Buty treningowe damskie LABELLAMAFIA SNEAKERS RED

Buty treningowe damskie LABELLAMAFIA SNEAKERS RED

Cena regularna: 499,95 zł199,95 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 229,95 zł
Podziel się swoim komentarzem z innymi
pixel