Rozpoczęcie zajęć na siłowni to dobra okazja do nabycia nowej pary butów. Jednak wybór tej odpowiedniej może okazać się nie lada wyzwaniem. Poszczególne modele różnią się pod kątem technologii i konstrukcji, dając wsparcie podczas wykonywania konkretnych ćwiczeń. Aby czerpać maksimum korzyści z treningów, czy to przy podnoszeniu ciężarów, czy bieganiu na bieżni, należy wyposażyć się w obuwie, które będzie nie tylko wygodne, ale też możliwie najlepiej przystosowane do konkretnego rodzaju aktywności. Jak wybrać najlepsze?
Eksperci są zgodni, że wybór właściwej pary butów jest równie ważny jak sam trening. Antypoślizgowa podeszwa, wygoda oraz odpowiednia stabilizacja stopy to główne parametry, jakimi powinno się cechować dobre obuwie na siłkę. Efektem tego jest bezpieczeństwo i tym samym ograniczenie ryzyka nabawienia się kontuzji. Dodatkowy plus? Wpływ na poprawę osiągów.
Najlepsze buty, czyli jakie?
Aby obuwie należycie spełniało swoją rolę, niezależnie od formy treningu, konieczne jest jego odpowiednie dopasowanie. But musi ściśle przylegać do stopy, stąd kluczowy jest właściwy rozmiar. Efekt? Komfort użytkowania oraz lepsza stabilizacja nogi, co z kolei przekłada się na wydajność treningu i większe bezpieczeństwo.
Zwróć też uwagę na cholewkę – powinna być oddychająca oraz dość sztywna, a zapiętek odpowiednio wzmocniony, żeby móc utrzymać stopę we właściwej pozycji podczas wykonywania bardzo zróżnicowanych ruchów. I zawsze pamiętaj o dobrym zasznurowaniu butów!
Niezwykle ważnym aspektem jest przyczepność, a tę zapewni podeszwa wykonana z wysokiej jakości gumy, koniecznie z bieżnikiem. Podczas wykonywania ćwiczeń musisz mieć pewność, że Twoje buty dobrze trzymają się podłoża i nie grozi Ci przypadkowy poślizg.
A co z amortyzacją? Wszystko uzależnione jest od rodzaju treningu. Amortyzacja nie jest sprzymierzeńcem zajęć siłowych, ale przy dynamicznych ćwiczeniach, jak np. wykroki czy skakanie na skakance, będzie zdecydowanie przydatna. W znacznym stopniu pomoże odciążyć stawy. Buty z systemem amortyzacji są też idealne do fitnessu oraz aerobiku.
Czy można nosić buty biegowe na siłownię?
Wiele osób, wybierając się na siłownię, decyduje się na buty przeznaczone do biegania. Mimo iż biegówki oraz obuwie treningowe mogą wyglądać podobnie, różnią się znacząco pod kątem funkcjonalności. Czy zatem jest to dobra decyzja?
W niektórych przypadkach o wyborze decyduje aspekt ekonomiczny (jedna para do biegania oraz zajęć w klubie). Jednak dość często problemem okazuje się brak wystarczającej wiedzy na temat budowy konkretnego buta i jego zastosowania. Obuwie biegowe charakteryzuje się grubszą podeszwą i dużą amortyzacją. Cholewka natomiast jest miękka, niekiedy wykonana z dzianiny, która otula stopy niczym skarpetka. Jest to zatem całkowite przeciwieństwo butów zalecanych do treningów na siłowni.
Należy wspomnieć o jeszcze jednej rzeczy – obuwie biegowe stworzone jest tak, aby przy każdym kroku wspierać ruch od pięty do palców, podczas gdy obuwie treningowe pozwala na szerszy zakres ruchów, szczególnie na boki. Dzięki temu możliwe jest komfortowe wykonywanie dynamicznych ćwiczeń opartych m.in. na podskokach, zatrzymywaniu się i szybkiej zmianie kierunku.
O ile biegówki z amortyzacją mogą być używane do treningu cardio oraz fitnessu, tak w przypadku ćwiczeń z obciążeniami zbyt miękka podeszwa może okazać się niewygodna i niebezpieczna, gdyż nie zapewnia stabilnego podparcia np. podczas przysiadów z ciężarami. Warto więc zapamiętać, że trening w nieodpowiednich butach nie tylko obniża wydolność, ale przede wszystkim zwiększa ryzyko kontuzji podczas ćwiczeń.
Jak dobrać buty do rodzaju treningu?
Jak już wiadomo, aby zmaksymalizować komfort, bezpieczeństwo, a także osiągi, buty należy odpowiednio dopasować do formy aktywności.
Do treningu cardio możesz wykorzystać biegówki, np. buty biegowe męskie UNDER ARMOUR HOVR INFINITE 2 lub buty biegowe damskie UNDER ARMOUR HOVR INFINITE 2, które są lekkie, zapewniają świetną amortyzację oraz przyczepność, a dodatkowo oddają energię, którą wkładasz w każdy krok.
Planujesz ćwiczenia ze sztangą? Zainwestuj w model z małą amortyzacją, podwyższoną piętą, dający usztywnienie. Sprawdź propozycję marki Under Armour – wysokie buty treningowe męskie UNDER ARMOUR PROJECT ROCK 1. Wykorzystany w cholewce materiał zapewnia dobrą oddychalność i kompresyjność, a dzięki formowanej nakładce daje świetne wsparcie boczne. Konstrukcja podeszwy gwarantuje z kolei stabilność i przyczepność.
A co w przypadku, gdy Twój plan treningowy jest zróżnicowany i potrzebujesz zarówno obuwia do ćwiczeń aerobowych, jak i tych z obciążeniami. Wybierz model uniwersalny, np. do crossfitu. Mogą Cię zainteresować buty treningowe męskie NIKE FREE METCON 2. Dzięki cieńszej podeszwie w śródstopiu zwiększona jest stabilność, natomiast rozbudowana pianka gwarantuje amortyzację.
Wciąż masz wątpliwości, jakie buty na siłownię będę optymalne? Warto przeglądnąć ranking butów i poczytać opinie na temat konkretnych modeli. Wybór odpowiedniej pary zapewni Ci komfortowy trening oraz uchroni przed urazami, zatem będzie to inwestycja, która z pewnością się opłaci.
Wciąż masz wątpliwości, jakie buty na siłownię będą optymalne? Warto przeglądnąć ranking butów i poczytać opinie na temat konkretnych modeli. Wybór odpowiedniej pary zapewni Ci komfortowy trening oraz uchroni przed urazami, zatem będzie to inwestycja, która z pewnością się opłaci.