0,00 zł

Joga - co daje, jak zacząć?

Porady
2023-01-03
Joga - co daje, jak zacząć?

Czas rozwinąć matę do jogi i odkryć idealne połączenie ćwiczeń fizycznych oraz umysłowych, które od tysięcy lat przyciągają praktykujących na całym świecie. Postanowiłaś ćwiczyć jogę i zastanawiasz się, od czego zacząć? Trafiłaś we właściwe miejsce! Nie potrzebujesz drogiego stroju ani członkostwa w klubie; wystarczą chęci oraz pozytywna aura zarówno wewnątrz Ciebie, jak i w Twoim bezpośrednim otoczeniu. Zapoczątkuj dobry nawyk i wypróbuj najlepszy sposób na rozpoczęcie lub zakończenie dnia!

Czas rozwinąć matę do jogi i odkryć idealne połączenie ćwiczeń fizycznych oraz umysłowych, które od tysięcy lat przyciągają praktykujących na całym świecie. Piękno jogi polega na tym, że można czerpać z niej korzyści niezależnie od tego, w jakim jest się wieku czy jaką ma się kondycję. Jest odpowiednia dla każdego. Co zyskujesz? Przede wszystkim wzmocnienie ciała oraz spokój i harmonię umysłu. Ale to dopiero początek. Dowiedz się, co jeszcze dobrego joga ma do zaoferowania w codziennym życiu.

Czym w ogóle jest joga?

Joga jest starożytną praktyką wywodzącą się z filozofii indyjskiej. Pierwotnie skupiała się jedynie na aspektach duchowych, jednak z czasem ewoluowała, stając się popularnym treningiem ciała i umysłu.

Śmiało można stwierdzić, że stanowi ona wręcz sposób na życie, który zakłada zdrowe i szczęśliwe egzystowanie, w pełni wykorzystując jego potencjał oraz stawiając na samorozwój.

Słowo joga wywodzi się z sanskryckiego wyrazu "Yuj", oznaczającego "łączyć", "zespalać" lub "jednoczyć”. Tłumaczyć to można jako zjednoczenie ciała, umysłu i ducha, czyli integrację świadomości indywidualnej oraz uniwersalnej, będących celem praktykowania jogi.

Warto podkreślić, że ta forma aktywności daje ogromne korzyści dla zdrowia. Joga łączy asany (pozycje fizyczne), pranajamę (techniki oddechowe) i medytację, koncentrując się na budowaniu siły oraz elastyczności ciała, jak również dążeniu do osiągnięcia harmonii umysłu, kultywowaniu oddechu i świadomości chwili obecnej, pozwalając osiągnąć szeroko rozumianą równowagę.

Jakie korzyści daje joga?

Joga przynosi najwięcej korzyści przy regularnej praktyce. Badania pokazują, że pomaga ona radzić sobie z wieloma trudnościami w rożnych sferach życia, a także pozwala zdobywać cenne umiejętności przydatne na co dzień.

Jakie są zatem główne powody, dla których już dzisiaj powinnaś zacząć ćwiczyć jogę?

Zapewnia lepsze oddychanie - uczy brać wolniejsze, głębsze oddechy, co poprawia funkcjonowanie płuc, wywołuje reakcję relaksacyjną organizmu i zwiększa ilość tlenu dostarczanego do tkanek ciała.

Łagodzi stres – dzięki praktykom relaksacyjnym zmniejsza fizyczne skutki stresu w organizmie, pomagając obniżyć poziom hormonu stresu – kortyzol. To z kolei prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi i tętna, poprawy trawienia oraz wzmocnienia systemu odpornościowego. Joga łagodzi też objawy stanów lękowych, depresji, zmęczenia, astmy i bezsenności.

Poprawia elastyczność i mobilność – wynika to z regularnych ćwiczeń, które wpływają na wydłużenie więzadeł, ścięgien i mięśni.

Zwiększa siłę - jogiczne asany (pozycje) wykorzystują każdy mięsień w ciele, wpływając na wzrost siły od stóp do głów. Dodatkowo pomagają rozluźnić napięcie mięśniowe.

Polepsza kondycję sercowo-naczyniową - nawet delikatna praktyka jogi może przynieść korzyści w tym zakresie, a to dzięki obniżeniu tętna spoczynkowego, zwiększeniu wytrzymałości i optymalizacji poboru tlenu podczas ćwiczeń.

Ułatwia koncentrację – joga pomaga skupić się na tu i teraz oraz stać się bardziej świadomym otaczającego świata; ponadto poprawia pamięć, koordynację i czas reakcji.

Wpływa na kontrolę masy ciała – pozwala spalić zbędne kalorie, a dzięki obniżaniu poziomu kortyzolu redukuje stres, co z kolei ma istotny wpływ na utrzymanie prawidłowej wagi. Joga zachęca także do zdrowych nawyków żywieniowych oraz wprawia w dobry nastrój i zwiększa poczucie własnej wartości.

Usprawnia układ krążenia - joga pomaga poprawić krążenie, a w wyniku wykonywania różnorodnych póz efektywniej przenosi natlenioną krew do komórek ciała.

Zwiększa poziom energii – dzięki odpowiednim technikom joga redukuje zmęczenie i pozwala uwolnić naturalną energię, a przy okazji odzyskać radość z życia codziennego.

Co warto wiedzieć, zanim zaczniesz ćwiczyć jogę?

Bez względu na to, czy zamierzasz wybrać się do lokalnego studia jogi, czy rozwinąć matę w domu i skorzystać z filmiku instruktażowego znalezionego w internecie, jest kilka rzeczy, o których warto wiedzieć, aby doświadczenie to było "miłością od pierwszego oddechu".

Najpierw niezbędnik dla początkujących. Zdejmij okulary, zegarek oraz inne akcesoria. Zwiąż długie włosy. Nie ćwicz z pełnym żołądkiem. Używaj antypoślizgowej maty, która jest wystarczająco długa, byś mogła leżeć na plecach w pełnym rozciągnięciu. Wykonaj sesję rozgrzewkową. Praktykuj w cichym i spokojnym otoczeniu.

Jogę zwykle ćwiczy na boso na specjalnej macie. Ruchy i pozy wymagają elastycznej odzieży, zapewniającej swobodę ruchów. Możesz kupić ubrania zaprojektowane specjalnie do jogi, ale na początek prawdopodobnie uda ci się skompletować wygodny strój z Twojej obecnej garderoby.

Na zajęciach jogi używane mogą być dodatkowe rekwizyty; najczęściej są to paski, klocki, koce i poduszki. Jeśli planujesz treningi w studio, na pewno znajdziesz je na miejscu. Chcesz ćwiczyć w domu? Nie musisz od razu kupować wszystkich akcesoriów, ponieważ z łatwością zastąpisz je szalikami lub krawatami, stosem książek i poduszkami z kanapy.

Podczas pierwszych zajęć postaw na krótką i nieskomplikowaną sesję. Kiedy już poczujesz się komfortowo z kilkoma podstawowymi pozycjami, możesz połączyć je w sekwencję i dodawać coraz trudniejsze elementy.

I pamiętaj - to nic złego, jeśli nie możesz wykonać jakiejś pozy. W jodze chodzi o pielęgnowanie połączenia umysł-ciało, więc słuchaj i szanuj swoje ciało, szczególnie wtedy, gdy potrzebuje ono czasu na przystosowanie się.

Eksperci są zgodni co do tego, że początkujący powinni poznać różne style jogi, aby znaleźć ten, który najbardziej im odpowiada. Wyboru powinno dokonać się w oparciu o swoje cele oraz poziom sprawności fizycznej.

Co warto wiedzieć o jodze?
Pokaż więcej wpisów z Styczeń  2023

Polecane

pixel