Under Armour - drugi produkt -20%. SRAWDŹ >>>>
Szukaj
Ulubione 0

Na rowerze – do szkoły

PoradyNa rowerze – do szkoły

Jazda rowerem do szkoły jest łatwym i przyjemnym sposobem na zapewnienie dzieciom aktywności fizycznej. To także krok ku temu, aby maluch nauczył się samodzielności i wyrósł na odpowiedzialnego młodego człowieka. Ale to jeszcze nie wszystko. Badania pokazują, że jeżdżenie na dwóch kółkach to też skuteczny sposób na osiąganie lepszych wyników w nauce, poprawę zdrowia oraz relacji w życiu społecznym. Wystarczy 30 minut dziennie, aby czerpać z niej realne korzyści. Zatem czas na rower!

Rower to coś więcej niż tylko środek transportu. To również świetny sposób na dzienną dawkę aktywności fizycznej dla dzieci, oczyszczenie umysłu, spojrzenie na miasto z nowej perspektywy, a także zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Same korzyści! Oto lista niezbędników i kilka wskazówek, które sprawią, że Twój maluch każdego dnia będzie z entuzjazmem, a przede wszystkim bezpiecznie jeździł rowerem do szkoły.

Zanim wypuścisz dziecko w pierwszą trasę

Podstawowe rzeczy, które trzeba wziąć pod uwagę przed pierwszą samodzielną wyprawą do szkoły, to ocena stopnia znajomości przynajmniej podstawowych zasad ruchu drogowego oraz umiejętności młodego rowerzysty. Jak długo jeździ na rowerze? Czy bez problemu panuje nad nim? Jaki jest jego obecny poziom sprawności fizycznej?

Następnie ustal optymalną drogę do szkoły. Konieczne jest sprawdzenie długości trasy, natężenia ruchu, wzniesień, dostępności chodników czy ścieżek rowerowych oraz zidentyfikowanie wszelkich niebezpieczeństw, na które należy uważać. Zróbcie wspólnie kilka próbnych przejazdów. Jest to najlepszy sposób na zapewnienie dziecku bezpieczeństwa, ale też poczucia pewności siebie.

Gdy będziesz mieć przekonanie, że maluch poradzi sobie na trasie, zadbaj o stan techniczny roweru, a także sprawdź, czy rozmiar jest właściwy w stosunku do wzrostu i ustaw siodełko na odpowiedniej wysokości. Nie potrzebujesz najnowszego modelu z ramą z włókna węglowego, ale musisz mieć pewność, że jest on sprawny, bezpieczny i pozwoli bez trudu dotrzeć dziecku do szkoły.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Czas na kolejny krok, który jest absolutnie niezbędny w celu zapewnienia dziecku bezpieczeństwa – jest to dobór akcesoriów, wśród których najważniejsze są kask oraz światła.

Dobrze dobrany kask to podstawa. Powinien on obejmować czoło i nie odchylać się do tyłu. Optymalnie, aby przednia krawędź znajdowała się ok. 2,5 cm nad brwiami. Paski zawsze muszą być zapięte i powinny tworzyć literę V pod uszami. Wybierz model z regulowanym pokrętłem z tyłu, aby móc go jeszcze lepiej dopasować.

Postaraj się, aby Twój maluch był jak najbardziej widoczny dla innych użytkowników drogi. Absolutnym minimum jest czerwony odblask z tyłu roweru, ale warto też zaopatrzyć dziecko w odblaski na kołach, taśmy lub naklejki, które można przykleić do kasku, ramy roweru, a nawet ubrań. Istnieje również wiele kasków z wbudowanymi odblaskowymi detalami, a nawet światłami.

Eksperci zalecają, aby podczas jazdy na rowerze, niezależnie od pory dnia, mieć włączone tylne światło. Lepsze jest jaśniejsze. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę łatwość jego włączania i wyłączania. Jeśli Twoje dziecko przemieszcza się po zmroku lub np. w czasie deszczu, zadbaj o dodatkową lampkę z przodu.

O czym jeszcze warto pamiętać? Oczywiście o dzwonku lub innym sygnale ostrzegawczym! W Polsce jest to rzecz obowiązkowa. Ponadto, nie pozwól dziecku wieszać niczego na kierownicy, gdyż może to wytrącić rower z równowagi lub utknąć w kołach i spowodować wypadek, a także zakładać słuchawek, ponieważ muzyka może odwracać uwagę od otaczających hałasów i dziecko nie usłyszy np. trąbiącego samochodu.

Warto zainwestować w koszyk lub bagażnik rowerowy z paskami mocującymi do przewożenia plecaka. Dodatkowe kilogramy noszone na plecach prawdopodobnie utrudnią dziecku jazdę. Jeśli jednak zdecydujecie się na tę opcję, upewnij się, że maluch nosi plecak na obu ramionach, a ciężar jest dobrze rozłożony. Poćwicz z nim skręcanie i hamowanie. Dzięki temu będzie można się upewnić, czy potrafi on prawidłowo kierować i jest w stanie utrzymać równowagę.

Jak się ubrać?

Podstawą jest dobra widoczność i wygoda. Dobrze jest zainwestować w jaskrawą odzież lub przynajmniej odblaskową kamizelkę.

Zanim dziecko wyruszy w drogę, warto sprawdzić, czy jego ubranie nie jest zbyt luźne. Obszerne spodnie mogą zaplątać się w łańcuchy rowerowe lub szprychy kół. W przypadku szerokich nogawek należy prawą włożyć do skarpetki lub ją podwinąć (z prawej strony znajduje się napęd roweru). Z tego samego powodu niedopuszczalne jest noszenie przewiązanej w pasie bluzy lub kurtki.

Zwróć uwagę na odpowiednie buty. Najlepsze są pełne lub w przypadku sandałów – z dobrze trzymającymi stopę paskami. Klapki i niezawiązane sznurówki zdecydowanie zagrażają bezpieczeństwu dziecka.

W chłodniejsze dni nie zapomnij o rękawiczkach. Chociaż te wełniane zapewniają ciepło, lepszym rozwiązaniem będą rękawiczki rowerowe, które umożliwiają prawidłowe i bezpieczne trzymanie kierownicy.

Keen speed hound do jazdy na rowerze
2022-07-29
Pokaż więcej wpisów z Lipiec  #160;2022
Polecane
Oszczędzasz40,00 zł
Sneakersy dziecięce DIADORA JOG LIGHT PS

Sneakersy dziecięce DIADORA JOG LIGHT PS

99,95 zł139,95 zł
Oszczędzasz60,00 zł
Zestaw dresowy dziecięcy DIADORA JU.TRACKSUIT FZ RAINBOW

Zestaw dresowy dziecięcy DIADORA JU.TRACKSUIT FZ RAINBOW

139,95 zł199,95 zł
Oszczędzasz35,00 zł
Zestaw chłopięcy DIADORA JB.SET SS PLAYGROUND

Zestaw chłopięcy DIADORA JB.SET SS PLAYGROUND

84,95 zł119,95 zł
Oszczędzasz35,00 zł
Zestaw dziewczęcy DIADORA JG.SET HOOPS

Zestaw dziewczęcy DIADORA JG.SET HOOPS

84,95 zł119,95 zł
Oszczędzasz80,00 zł
Buty miejskie dziecięce KEEN SPEED HOUND

Buty miejskie dziecięce KEEN SPEED HOUND

189,95 zł269,95 zł
Oszczędzasz25,00 zł
Koszulka dziewczęca Under Armour Tech BL Twist SS

Koszulka dziewczęca Under Armour Tech BL Twist SS

64,95 zł89,95 zł
Oszczędzasz70,00 zł
Sneakersy dziecięce KICKERS BISCKOTO

Sneakersy dziecięce KICKERS BISCKOTO

159,95 zł229,95 zł
pixel