0,00 zł

Zadbaj o swoją widoczność. Jeden odblask nie wystarczy

Porady
2022-02-17
Zadbaj o swoją widoczność. Jeden odblask nie wystarczy

Jeśli lubisz biegać, jeździć na rowerze lub po prostu spacerować w warunkach słabego oświetlenia, bycie widocznym powinno być Twoim absolutnym priorytetem. Od tego, czy nadjeżdżające pojazdy będą mogły Cię bez problemu zauważyć, zależy Twoje bezpieczeństwo. Wybierając odzież i obuwie do aktywności na świeżym powietrzu, warto zatem zwrócić uwagę nie tylko na wygodę i dopasowanie, ale również na kolorystykę oraz elementy odblaskowe.

Trenujesz lub spacerujesz wczesnym świtem albo po zmroku? Zadbaj o swoje bezpieczeństwo! Twoim celem powinno być nie tylko pokonanie określonej liczby kilometrów, ale też zapewnienie sobie maksymalnej widoczności. Zaopatrz się w odzież hi-vis i odpowiednie akcesoria, dzięki którym będziesz bardziej rzucać się w oczy i zmniejszysz prawdopodobieństwo wypadku drogowego.

Czym jest i jak działa odzież hi-vis?

Odzież hi-vis to odzież o wysokiej widoczności wykonana z materiału fluorescencyjnego z dodatkiem taśmy lub innych elementów odblaskowych, które sprawiają, że dla pozostałych użytkowników ruchu drogowego jesteś lepiej widzialny i są oni w stanie dostrzec Cię znacznie szybciej.

Z pewnością kojarzysz jaskrawe żółte i pomarańczowe kamizelki z szarymi taśmami? Jest to najlepszy przykład ubrań łączących w sobie dwie cechy zapewniające zwiększoną widoczność – fluorescencja oraz odblask. Coraz częściej te technologie wykorzystywane są również w odzieży sportowej, więc jeśli zdarza Ci się trenować na świeżym powietrzu w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, o zmroku lub nawet w nocy, postaw na odpowiedni asortyment, który zdecydowanie poprawi Twoje bezpieczeństwo.

Odzież fluorescencyjna sprawdzi się idealnie w ciągu dnia, ponieważ promienie UV pochodzące ze słońca reagują z kolorem neonowym, powodując jego "świecenie". Dzięki temu, że jasne barwy odbijają więcej światła, stajesz się bardziej widoczny dla otoczenia.

Warto jednak pamiętać, że fluorescencyjne kolory tracą swoje właściwości w ciemnościach. Dlatego w nocy należy postawić na materiały odblaskowe, znane również retrorefleksami, które zostały zaprojektowane tak, aby odbijać światło z powrotem do jego źródła, minimalizując rozproszenie. To właśnie dzięki temu światła reflektorów samochodowych po odbiciu się od odblasków wracają do kierowcy.

Bieganie w gorszych warunkach oświetleniowych

Trochę teorii na temat widoczności na drodze

Jak wiadomo – widzieć i być widzianym to dwie podstawowe zasady uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki noszeniu odpowiedniej odzieży i akcesoriów odblaskowych Twoja widoczność zwiększa się z ok. 20 m (w przypadku ubrań czarnych i niebieskich) do blisko 200 m, co sprawia, że kierowca ma więcej czasu na dostrzeżenie Cię i wykonanie odpowiedniego manewru. Pamiętaj – to są sekundy!

Według przeprowadzonych badań jedynie 2% kierowców jest w stanie w nocy rozpoznać rowerzystów lub biegaczy w ciemnych ubraniach. Dołożenie elementów odblaskowych zwiększa ten odsetek do 15%, natomiast aż do 90% wzrasta on wtedy, gdy amatorzy aktywności na świeżym powietrzu mają na sobie kamizelki oraz inne elementy odblaskowe, również na kostkach i łydkach. Kierowcy zgodnie stwierdzili, że odblaski na ramionach, zgiętych kolanach i stopach w połączeniu z odbitym światłem, bardziej przyciągają wzrok i pozwalają szybciej zauważyć przemieszczający się w oddali obiekt.

Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Teraz, gdy już wiesz, dlaczego asortyment odblaskowy jest tak ważny, powinieneś zastanowić się nad rozmiarem i ilością odblasków, które nosisz podczas biegania, jazdy na rowerze lub innych aktywności outdoorowych.

W ciemności najważniejsze są ubrania z odblaskami na tułowiu, ponieważ jest on największy i będzie najłatwiejszy do zauważenia. Możesz postawić na techniczne koszulki, bluzy czy kurtki z odbijającymi światło elementami lub nawet na zwykłą kamizelkę odblaskową (większość z nich jest cienka lub ma siateczkę zapewniającą dobrą oddychalność).

Warto też zaopatrzyć się w spodenki albo legginsy z odblaskami, dzięki którym inni użytkownicy drogi będą mogli dostrzec zarys poruszającej się sylwetki. Ale to nie wszystko. Elementy odblaskowe nie ograniczają się jedynie do odzieży. Dostępne są również akcesoria, takie jak naszywki czy opaski na ramię, nadgarstek i kostkę. Generalnie dobrym pomysłem jest posiadanie nawet niewielkiej ilości odblasków na każdej części ciała, dzięki czemu zwiększysz swoje bezpieczeństwo. Podczas poruszania się, niektóre odblaski mogą zostać zasłonięte, dlatego ważne jest, aby mieć ich większą ilość, na różnych częściach ciała i nie polegać tylko na jednym na nadgarstku. Jeśli zostanie przypadkowo zasłonięty lub zgubiony, chronią Cię pozostałe. I pamiętaj - im ciemniejsza trasa, tym więcej elementów odblaskowych potrzebujesz. Możesz też zdecydować się na dodatkowe źródło światła, jak np. latarka czołowa lub migające diody LED. Każdy drobiazg ma znaczenie!

Elementy odblaskowe z marką Under Armour
Pokaż więcej wpisów z Luty  2022

Polecane

Spodenki krótkie męskie DIADORA POWER SHORTS BE ONE- 65%

Spodenki krótkie męskie DIADORA POWER SHORTS BE ONE

Cena regularna: 229,95 zł79,99 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 99,95 zł
Kurtka damska DIADORA L. MULTILAYER JACKET BE ONE- 66%

Kurtka damska DIADORA L. MULTILAYER JACKET BE ONE

Cena regularna: 349,99 zł119,99 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 149,95 zł
Legginsy męskie DIADORA WINTER RUNNING TIGHTS- 60%

Legginsy męskie DIADORA WINTER RUNNING TIGHTS

Cena regularna: 299,99 zł119,99 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 149,95 zł
Legginsy damskie DIADORA L. WINTER RUNNING TIGHTS

Legginsy damskie DIADORA L. WINTER RUNNING TIGHTS

Cena regularna: 299,99 zł149,99 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 149,95 zł
Czapka DIADORA WINTER CAP LOGO REFLECTIVE

Czapka DIADORA WINTER CAP LOGO REFLECTIVE

Cena regularna: 89,99 zł59,99 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 59,99 zł
Buty biegowe damskie Under Armour W Charged Vantage- 63%

Buty biegowe damskie Under Armour W Charged Vantage

Cena regularna: 389,99 zł143,99 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 179,95 zł
pixel