0,00 zł

Zrównoważony rozwój, czym jest, jak to ugryźć, czy to takie ważne?

Porady
2022-02-11
Zrównoważony rozwój, czym jest, jak to ugryźć, czy to takie ważne?

Zrównoważony rozwój to jeden z ważniejszych tematów w ostatnich czasach. Nie powinno to dziwić, gdyż u jego podstaw leżą wszystkie aspekty codziennego życia na poziomie lokalnym, krajowym i międzynarodowym. Ludzie potrzebują czystego powietrza do oddychania, świeżej wody do picia oraz miejsc do życia wolnych od substancji toksycznych i zagrożeń. Jak można chronić te najcenniejsze zasoby?

Czym jest zrównoważony rozwój?

Zrównoważony rozwój można określić jako zdolność do istnienia, rozwoju i wykorzystywania obecnych zasobów bez narażania na szwank potrzeb i pragnień przyszłych pokoleń. Oznacza to, że korzystając z wody, żywności, schronienia, jak również angażując się w działania np. rekreacyjne, nie są powodowane szkody w środowisku ani wyczerpywane zasoby, których nie można odnowić. Istotne jest zatem, aby racjonalnie korzystać ze wszystkich dobrodziejstw oraz chronić je dla dobra ludzkości i całej planety.

Dbaj o ekologię z marką Keen

Zrównoważony rozwój może być interpretowany na wiele różnych sposobów. Odnosi się on do wszystkich aspektów życia - od tworzenia ekologicznych domów i świadomych ekologicznie społeczności po pozyskiwanie zrównoważonej żywności, energii odnawialnej, niskoemisyjnych mebli i odzieży. Jednak u jego podstaw zawsze leży dążenie do zachowania równowagi między różnymi, często konkurującymi ze sobą potrzebami, ze świadomością ograniczeń środowiskowych, społecznych i ekonomicznych.

Dlaczego ten temat jest tak istotny?

Uświadomienie sobie znaczenia zrównoważonego rozwoju jest ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Przez długi czas głównym celem tej strategii był wpływ na środowisko naturalne. Dziś jednak ogromną wagę ma ona również na froncie społecznym i gospodarczym.

W ramach ochrony środowiska podstawą jest założenie, aby nie niszczyć zasobów, które ono nam dostarcza. Ponadto dbanie o to, aby minimalizować negatywny wpływ na otoczenie.

Rozwój społeczny dąży do osiągnięcia dobrobytu jednostek i całego społeczeństwa. Wymaga dostępności niezbędnych zasobów, właściwej opieki zdrowotnej i dobrej jakości życia dla ludzi.

Postęp gospodarczy jest wciąż najbardziej zaniedbywanym obszarem, mimo iż jest niezwykle istotny. Skłania ludzi do inwestowania w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju, zachęcając ich długoterminowymi korzyściami i wspierając zarówno środowiskowe, jak i społeczne aspekty życia.

Główną zasadą zrównoważonego rozwoju jest poprawa dobrobytu ludzi i utrzymanie tej poprawy w czasie. Ze względu na fakt, że coraz bardziej stają się odczuwalne następstwa gwałtownego wzrostu przemysłowego i zużycia energii, konieczne jest podjęcie odpowiednich działań, aby odwrócić te skutki i zapobiec dalszym szkodom.

Będąc bardziej przyjaznym dla środowiska i stosując się do wytycznych zrównoważonego życia, można zmniejszyć konsekwencje zmian klimatycznych, zanieczyszczenia i innych czynników środowiskowych, które stanowią zagrożenia dla zdrowia oraz ekologii.

Często nawet niewielka zmiana może przynieść duże i znaczące rezultaty. Trzeba pamiętać, że każdy krok i każda decyzja, jaką się podejmuje, będzie mieć wpływ na przyszłość kolejnych pokoleń.

Co możesz zrobić w ramach zrównoważonego rozwoju?

Na szczęście, dokonując wielu prostych wyborów, możesz z łatwością przyczynić się do tworzenia lepszego świata. Oto przykłady łatwych zmian, które pozwolą Ci żyć w sposób zrównoważony każdego dnia.

Segreguj śmieci – jest to najprostsze działanie, które ma ogromny wpływ na środowisko.

Wybierz ekologiczne opcje rozliczeniowe – postaraj się w miarę możliwości zrezygnować z rachunków i dokumentów w formie papierowej. E-faktury ułatwiają życie i są korzystne dla środowiska.

Używaj zrównoważonych produktów - w dzisiejszych czasach bardzo łatwo jest wybierać produkty przyjazne dla środowiska oraz firmy (od odzieżowych, przez kosmetyczne, po spożywcze i energetyczne), dla których zrównoważony rozwój jest priorytetem. Zamiana jednorazowych plastikowych sztućców na bambusowe albo zastąpienie świetlówek żarówkami LED stanowi duży krok w stronę poprawy świata.

Staraj się nie korzystać z auta, przynajmniej na krótkich dystansach. Pomoże to zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, a tym samym chronić środowisko. Możesz zdecydować się na rower, hulajnogę, chodzenie pieszo albo transport publiczny.

Sięgaj po zrównoważoną żywność i napoje – stawiaj na lokalnych dostawców, kupując smaczne, świeże produkty na targowiskach. Zakupy na rynkach rolnych pomagają zmniejszyć emisję dwutlenku węgla związaną z transportem. Możesz też po prostu decydować się na marki, które zobowiązały się do stosowania zrównoważonych praktyk.

Wybieraj produkty wielokrotnego użytku i ograniczaj plastik – zmniejsz zużycie jednorazowych materiałów plastikowych, takich jak butelki na wodę, torby na zakupy, kubki na kawę i opakowania produktów.

Coś jeszcze? Nie jest tajemnicą, że to, co nosisz, ma znaczący wpływ na planetę. Produkcja odzieży i obuwia wytwarza 92 miliony ton odpadów każdego roku, czyniąc ją jednym z największych źródeł zanieczyszczeń przemysłowych na świecie. Oczywistym jest również, że najbardziej zrównoważona odzież to ta, która wisi w Twojej szafie. Jeśli jednak chcesz uzupełnić swoją garderobę o coś nowego, warto przyjrzeć się ofertom marek, dla których dbanie o środowisko nie jest jedynie pustym sloganem, a przekłada się na praktyczne działania.

Zrównoważony rozwój w modzie – co to oznacza?

Zrównoważona moda to pojęcie odnoszące się do pozyskiwania, produkcji i projektowania ubrań oraz obuwia w taki sposób, aby maksymalizować korzyści dla przemysłu mody i całego społeczeństwa, a jednocześnie minimalizować wpływ na środowisko. Co istotne, produkty pozyskane w ten sposób są wysokiej jakości i wykonane tak, aby służyły przez kilka sezonów.

Choć przez niektóre firmy troska o środowisko naturalne wciąż traktowana jest powierzchownie, dla innych ekologia ma coraz większy wpływ na biznes, wliczając w to branżę fashion.

Wśród marek świadomie zaangażowanych w zrównoważony rozwój warto wymienić KEEN, Diadora oraz Native. Dążą one to tego, aby pozostawić po sobie jak najmniejszy ślad węglowy oraz prowadzić strategię rozwoju firmy w sposób odpowiedzialny i ekologiczny. Przejawem tego jest przywiązywanie ogromnej wagi do recyklingu, eliminacji w procesach produkcyjnych szkodliwych dla środowiska substancji, a także oszczędzania zasobów naturalnych.

Ekologiczne obuwie Native Jefferson

Jednym z brandów świadomie zaangażowanych w zrównoważony rozwój jest marka KEEN, która niezwykle sumiennie podchodzi do każdego wyboru związanego z tworzeniem jej produktów - od używanych materiałów, sposobu konstruowania butów po analizę łańcucha dostaw. Cel? Wywieranie możliwie najmniejszego negatywnego wpływu na środowisko.

Działania KEEN opierają się na trzech głównych filarach – tworzeniu solidnych butów z certyfikowanych skór, których oprawą zajmują się garbarnie stosujące proces oczyszczania wody w obiegu zamkniętym. Ma to na celu zmniejszenie zużycia wody i środków chemicznych oraz całkowite wyeliminowanie zanieczyszczenia ścieków. Drugi aspekt to kontrola nieprzyjemnego zapachu w obuwiu poprzez zastosowanie specjalnej powłoki bazującej na probiotykach i trzeci – zapewnienie butom wodoodporności bez użycia szkodliwych substancji PFC.

Kolejną marką, która działa zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, jest Diadora. Wybrała ona stopniowe i metodologiczne podejście do tego zagadnienia, dążąc do celu krok po kroku, zarówno w kwestii oferowanych produktów, jak i samych procesów produkcyjnych oraz strategii firmy. Dzięki temu agencja EcoVadis umieściła ją w top 5% przedsiębiorstw, które osiągnęły najlepsze wyniki w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, a także w ramach uznania przyznała złote medale.

Jakie działania prowadzi Diadora? Jeden z kroków to rezygnacja ze stosowania skóry kangurów do produkcji butów piłkarskich. Kolejnym jest wykorzystanie papieru pochodzącego z recyklingu do wyrobu toreb na zakupy w sklepach Diadora, a także papieru z wodorostów, z których powstają pudełka na buty z linii Heritage. Ponadto, część dochodów ze sprzedaży tych produktów przekazywana jest na wsparcie Parco Natura Viva w Bussolengo. Warto też wspomnieć, że od roku 2020 odzież bawełniana lifestyle produkowana jest z bawełny organicznej z certyfikatem GOTS (Global Organic Textile Standard), który poświadcza, że zarówno uprawa, jak i przetwarzanie bawełny odbywało się przy zmniejszonym zużyciu wody oraz bez pestycydów i szkodliwych chemikaliów.

Jak wiadomo, przykład powinien iść z góry, dlatego siedziba firmy zasilana jest energią odnawialną pochodzącą z paneli słonecznych, a dodatkowo zrezygnowano w niej z używania tworzyw sztucznych, takich jak butelki i kubki plastikowe.

Brandem, który poszedł krok dalej i postawił na obuwie wolne od produktów pochodzenia zwierzęcego, jest Native. Firma ta bazuje na naturalnych materiałach, jak organiczna bawełna, len, oliwa z oliwek, korek, algi czy naturalny lateks. Bez wypełniaczy ani katalizatorów petrochemicznych, które zazwyczaj występują w innych materiałach gumowych reklamowanych jako naturalne.

Co istotne - po zakończeniu okresu użytkowania butów konsumenci mogą je wrzucić do pojemników na śmieci, gdzie materiały te ulegną szybszemu rozkładowi. Marka postawiła sobie za cel, aby do 2023 roku każdy etap procesu produkcji obuwia był bezodpadowy, a wszystkie buty nadawały się do kompostowania lub recyklingu, co zaowocuje pozostawieniem możliwie najmniejszego śladu węglowego. W tym właśnie celu firma uruchomiła Remix Project – projekt polegający na zbieraniu zużytych par Native Shoes i przetwarzaniu ich na materiały do budowy placów zabaw dla dzieci.

Keen welcome to our world
Pokaż więcej wpisów z Luty  2022

Polecane

Japonki damskie GUMBIES CORKER FLIP FLOPS FLIP FLOPS

Japonki damskie GUMBIES CORKER FLIP FLOPS FLIP FLOPS

Cena regularna: 129,95 zł99,95 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 99,95 zł
Klapki damskie NATIVE AVA BLOOM

Klapki damskie NATIVE AVA BLOOM

Cena regularna: 259,95 zł149,95 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 149,95 zł
Buty miejskie NATIVE JEFFERSON BLOOM ARCHIVE

Buty miejskie NATIVE JEFFERSON BLOOM ARCHIVE

Cena regularna: 269,95 zł189,95 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 189,95 zł
Koszulka męska DIADORA T-SHIRT SS CHROMIA

Koszulka męska DIADORA T-SHIRT SS CHROMIA

Cena regularna: 79,95 zł39,95 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 39,95 zł
Koszulka damska DIADORA L.T-SHIRT SS LUSH

Koszulka damska DIADORA L.T-SHIRT SS LUSH

Cena regularna: 89,95 zł49,95 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 49,95 zł
Botki dziecięce NATIVE KENSINGTON TREKLITE BLOOM CHILD

Botki dziecięce NATIVE KENSINGTON TREKLITE BLOOM CHILD

Cena regularna: 379,95 zł139,95 złNajniższa cena produktu w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki: 135,96 zł
Sandały dziecięce KEEN SEACAMP II CNX

Sandały dziecięce KEEN SEACAMP II CNX

Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 289,95 zł199,95 zł
pixel