Tenis uważany jest za czwartą najpopularniejszą dyscyplinę sportową na świecie, zaraz po piłce nożnej, koszykówce i krykiecie. Jest także jednym z tych sportów, który uprawia największa liczba osób na wszystkich kontynentach. I choć z pozoru może się wydawać trudny, w rzeczywistości opanowanie zasad gry i techniki nie jest takie skomplikowane. Jeśli chcesz spróbować nowej aktywności fizycznej, tenis będzie fantastyczną opcją.
Istnieje wiele powodów, dla których warto wziąć rakietę do ręki i zacząć grać w tenisa. Jest to fascynująca dyscyplina sportu i świetna forma ćwiczeń. Może w niego grać każdy, niezależnie od motywacji, umiejętności czy wieku. Tenis zapewnia fizyczne, społeczne i psychiczne korzyści zarówno na korcie, jak i poza nim. Chcesz się przekonać? Oto nasz przewodnik dla początkujących.
Dlaczego warto grać w tenisa?
Gra w tenisa przynosi wiele korzyści zarówno dla ciała, jak i umysłu. Poza dobrą zabawą na korcie doskonale podnosi tętno i jest zdrowym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Tenis zwiększa zwinność, równowagę i koordynację ręka-oko. Podobnie jak w przypadku większości ćwiczeń fizycznych o dużej intensywności, poprawia kondycję oraz pomaga zredukować stres.
Dodatkowo, technika gry wymaga szybkiej reakcji i strategii, co z kolei rozwija umiejętności sprawnego znajdowania rozwiązań i krytycznego myślenia, wpływając na podejmowanie odpowiednich decyzji (np. jak przesunąć ciężar ciała, kiedy wykonać krok odstawno-dostawny, kiedy uderzyć z kortu lub z linii, a kiedy nad głową).
Dzięki temu, że tenis wymaga udziału co najmniej dwóch graczy, pozytywnie wpływa na kształtowanie relacji społecznych, natomiast w przypadku gry w debla - umiejętności pracy zespołowej.
A to tylko wierzchołek góry lodowej. Zatem wejdź na kort i zacznij czerpać z tego korzyści!
Od czego zacząć?
Właśnie postanowiłeś rozpocząć swoją przygodę z tenisem? Zanim postawisz pierwszy krok na korcie, zapoznaj się z kilkoma wskazówkami.
Pierwsza rzecz to sprzęt. Na początek wystarczą rakieta i piłki.
Rakietę należy dobrać odpowiednio do stylu i poziomu gry. Dostępne są zarówno wysokiej klasy modele wyczynowe, jak i niedrogie rakiety na start. O pomoc w doborze poproś trenera lub doświadczonego sprzedawcę.
Okażą się oni pomocni również w kwestii piłek, które należy wybrać w oparciu o rodzaj nawierzchni kortu (wyróżnia się cztery podstawowe: twarde, ceglaste, trawiaste i dywanowe) czy poziomu umiejętności.
Tenis jest sportem aerobowym, dlatego odpowiednio wcześniej warto pomyśleć o ogólnym przygotowaniu fizycznym. Aby wytrzymać tempo gry, postaw na intensywne treningi beztlenowe, jak np. jazda na rowerze lub bieganie.
Bezpośrednio przed wyjściem na kort tenisowy, podobnie jak w przypadku każdej innej dyscypliny sportowej, należy się odpowiednio rozgrzać. Zalecane ćwiczenia to m.in. rozciąganie mięśni czworogłowych, podnoszenie nóg, wypady i skręty, rumuński martwy ciąg. Nie zapomnij też o rozciąganiu po treningu! Pomoże Ci to uniknąć kontuzji.
A w czym grać w tenisa?
Odpowiedni strój
Tenis to wymagający sport, dlatego obuwie jest najważniejszym elementem stroju. Bieganie, szybkie starty i zatrzymania to tylko niektóre z wyzwań, jakie przed nim stoją. Jest to zdecydowanie jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na korcie. Dlatego buty dedykowane tenisowi skonstruowane zostały w taki sposób, aby zapewniać wsparcie, amortyzację oraz przyczepność na odpowiednim poziomie.
Czym się charakteryzują buty tenisowe? Są lekkie, niskie i zaprojektowane z myślą o wygodzie podczas zróżnicowanych ruchów. Sprawdź najnowszą linię Diadora – DIADORA B.ICON i znajdź parę idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb oraz rodzaju nawierzchni, na której będziesz trenować.
Na korty twarde szukaj obuwia z fakturowaną podeszwą, która zapewni dobrą przyczepność. Ale to nie wszystko. Buty te powinny być wytrzymałe oraz muszą posiadać dobrą amortyzacją, ponieważ gra na tego rodzaju nawierzchni bywa wymagająca dla stawów. Obowiązkowa jest jasna podeszwa, która nie rysuje kortu.
Warto też nadmienić, że ten rodzaj obuwia jest najbardziej neutralny, co oznacza, że w przypadku treningów na różnych rodzajach nawierzchni, ta jedna para może być wystarczająca.
Buty na korty ziemne muszą odpowiednio chronić przed ślizganiem się i upadkami, wynikającymi z nadmiernego zatrzymywania gliny na podeszwie. Ich cechami charakterystycznymi są przyczepna podeszwa, zazwyczaj z bieżnikiem na wzór jodełki oraz mocniejsze podparcie boczne w górnej części buta. Ta część zazwyczaj jest też nieco ciaśniejsza, dzięki czemu glina nie przedostaje się do wnętrza buta.
Najbardziej specjalistyczne obuwie potrzebne jest na korty trawiaste. Posiada ono elastyczną cholewkę i niemal płaską podeszwę z małymi, miękkimi gumowymi wypustkami, które ułatwiają przyczepność nawet na mokrej trawie.
Przejdźmy teraz do ubrania. Powinno być ono nie tylko wygodne, ale także wykonane z materiału odprowadzającego wilgoć, aby pot nie przeszkadzał w grze. Pozostałe wymagania zależą od miejsca, w którym będziesz trenować.
Jeśli grasz dla rozrywki na lokalnym korcie publicznym, możesz sobie pozwolić na niemal pełną swobodę w doborze stroju. Wystarczy wygodna para butów sportowych oraz przewiewne koszulki i szorty.
Należy zwrócić uwagę, by ubrania były optymalnie dopasowane, a jednocześnie zapewniały wystarczającą swobodę ruchów i nie powodowały obtarć na skórze. Materiał musi być rozciągliwy we wszystkich kierunkach i przewiewny; optymalnie, aby posiadał siateczkowe kliny. Pamiętaj też o tym, by ubranie miało kieszenie, w których zmieszczą się dwie piłki tenisowe.
Jeśli w danym miejscu obowiązuje dress code, należy się do niego dostosować. Większość klubów tenisowych ma restrykcyjne kryteria, które zakładają noszenie koszulki polo z krótkim rękawem np. DIADORA SS POLO COACH i dopasowanych spodenek tenisowych. Kobiety oprócz szortów mogą nosić spódniczki z wbudowanymi spodenkami np. DIADORA L CORE SKIRT lub sukienki DIADORA L DRESS ICON . Jeśli jest gorąco, niektóre kluby mogą zezwolić na bluzki bez rękawów, a w przypadku niższych temperatur - z długimi rękawami.
Nasza propozycja? Kolekcja tenisowa Diadora, która stworzona została z myślą o maksymalnej swobodzie ruchów, oddychalności, wysokim komforcie przy ekstremalnych obciążeniach, a także modnym designie, który w przypadku tego sportu jest nie bez znaczenia.
Ale odzież i buty to jeszcze nie wszystko. Kolejną istotną rzecz stanowią skarpetki tenisowe, które są elementem absolutnie obowiązkowym (bez nich możesz nie zostać wpuszczony na kort). Przede wszystkim skarpety wchłaniają pot, dzięki czemu stopy się nie ślizgają. Ponadto muszą one zapewniać pewne oparcie i być optymalnie dopasowane. Warto postawić na modele chroniące palce i pięty, jak np. DIADORA SOCKS.
Pamiętaj też o niezbędnych akcesoriach tenisisty, jak opaska na rękę DIADORA WRISTBANDS WIDE LOGO oraz czapka z daszkiem DIADORA ADJUSTABLE CAP.
Zasady gry
Tenis jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej wciągających sportów na świecie.
Mecz rozgrywany na prostokątnym korcie z siatką biegnącą przez środek. Celem gry jest uderzenie piłki nad siatką i umieszczenie jej w granicach kortu w taki sposób, aby przeciwnik nie był w stanie jej odbić.
Zasady w pigułce:
• Grę rozpoczyna się rzutem monetą lub zakręceniem rakietą w celu ustalenia, który z zawodników ma serwować jako pierwszy i z której strony kortu.
• Pierwszy serw w każdym meczu rozpoczyna się z prawej części kortu (nie powinno się serwować z tej samej strony dwa razy z rzędu).
• Stopy serwującego nie mogą w żadnym momencie przesunąć się przed linię bazową kortu.
• Jeśli serwującemu dwukrotnie nie uda się wykonać serwu, orzeczony zostanie podwójny błąd gry i punkt zostanie stracony.
• Jeśli serwujący dotknie siatki, ale piłka nadal znajduje się w polu serwisowym, serw zostaje uznany za dozwolony i serwujący może wykonać go ponownie bez kary. Jeśli piłka uderzy w siatkę i nie znajdzie się w polu serwisowym, następuje out i serwujący traci punkt.
• Po wykonaniu serwu liczba odbić pomiędzy zawodnikami jest nieograniczona.
• Zawodnik traci punkt, jeśli nie odbije piłki w granicach kortu, uderzy w siatkę i nie trafi w pole przeciwnika lub nie odbierze piłki, zanim ta odbije się dwa razy na jego połowie.
• Jeśli zawodnik dotknie siatki, odwróci uwagę przeciwnika lub przeszkodzi mu w jakikolwiek sposób, automatycznie traci punkt.
• Jeśli upuści się rakietę lub dojdzie do utarczki słownej, nałożona zostaje kara.
• Punkty przyznawane są na zasadzie: „love”, 15, 30 i 40. Love oznacza 0, 15 = 1 punkt, 30 = 2, a 40 = 3.
• Aby wygrać mecz, potrzebne są 4 punkty. Zakończenie gry wynikiem 40-40 określane jest mianem „deuce”. Aby wygrać grę, zawodnik musi zdobyć kolejne 2 punkty z rzędu. Jeśli wygra jeden punkt, ma przewagę, ale jeśli straci kolejny punkt, wynik wraca do deuce.
• Aby wygrać seta, zawodnik musi wygrać 6 gemów różnicą 2 lub więcej punktów. Jeśli w setach początkowych wynik wynosi 6-6, dochodzi do tie breaka, w którym zawodnicy grają do 7 punktów. Tie break nie jest rozgrywany w secie finałowym; zawodnicy muszą wygrać dwa gemy bez ograniczeń.
• Piłki w meczu tenisowym wymieniane są na nowe co 6 gemów.
Najważniejsze turnieje tenisowe
Przez cały rok Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF), Stowarzyszenie Tenisistów Zawodowych (ATP) i Stowarzyszenie Tenisa Kobiet (WTA) organizują wiele różnych imprez. Istnieją jednak cztery najważniejsze turnieje, które składają się na cykl turniejów wielkoszlemowych, oferujących najwięcej punktów rankingowych, najwyższe nagrody pieniężne, a także największe zainteresowanie publiczności i mediów. Są to: Australian Open (styczeń), French Open znany też jako Roland Garros (maj/czerwiec), Wimbledon (czerwiec/lipiec) oraz US Open (sierpień/wrzesień). Turnieje w Australii i Stanach Zjednoczonych rozgrywane są na kortach twardych, we Francji na glinianych, a Wimbledon na trawiastych.
Co warte podkreślenia, zarówno ATP, jak i WTA w oparciu o całoroczny kalendarz wydarzeń sportowych, prowadzą rankingi zawodników. Wśród mężczyzn niezmiennie króluje Novak Djokovic, natomiast na czele tabeli pań niedawno uplasowała się Iga Świątek, zostając pierwszą w historii najlepszą polską tenisistką na świecie.