Oto pomysł na Twoje nowe hobby – squash! Ten wywodzący się z Anglii sport szybko zyskał popularność zarówno wśród entuzjastów, jak i profesjonalistów. Jest to gra o szybkim tempie określana jako szachy z turbodoładowaniem - im większe umiejętności gracza, tym rozgrywka staje się bardziej strategiczna. Dasz się namówić?
Squash to intensywny, techniczny, a przede wszystkim bardzo ekscytujący sport rozgrywany głównie pomiędzy dwoma zawodnikami, rzadziej w parach. Aby gra była bezpieczna oraz sprawiała radość, konieczne jest przestrzeganie ustalonych reguł, które pokrótce przedstawiliśmy w tym artykule. Zapoznaj się z nimi, a także dowiedz się, dlaczego ta popularna dyscyplina sportu ma szansę szybko stać się Twoją ulubioną.
Zanim wykonasz pierwszy serw
Jak w każdym sporcie, podstawą gry w squasha jest opanowanie podstawowych zasad. Obejmują one kontrolę nad rakietą, uderzanie piłki oraz taktykę poruszania się po korcie.
Do gry w squasha potrzebna jest rakieta, gumowa piłka (istnieją cztery główne rodzaje) i wygodny strój sportowy. Profesjonaliści mogą wybrać piłki mniej sprężyste, o bardzo niskiej prędkości i czasie odbicia (z dwiema żółtymi kropkami), natomiast dla początkujących najlepsze są te z większą sprężystością (oznaczone jedną czerwoną kropką). Co istotne – przed rozpoczęciem gry konieczne jest rozgrzanie piłeczki.
Rakiety do squasha mają maksymalną długość 686 mm, szerokość 215 mm i wagę 255 g. Posiadają wąską część strunową do uderzania piłki. Jeśli zależy Ci na szybkiej grze, zaleca się stosowanie lekkich rakiet. Ci, którzy wolą mocne uderzenia, powinni wybrać rakietę z ciężką główką.
Zazwyczaj gracze sięgają po sprzęt o wadze od 90 do 150 g, ale na pewno najlepszą opcją jest wypróbowanie rakiety przed zakupem i upewnienie się, jaka będzie dla Ciebie optymalna.
Niezwykle ważny jest komfortowy strój, który zapewni pełną swobodę ruchów podczas biegania po korcie. Najlepszym ubiorem są oddychające koszulki, spódniczki w stylu tenisowym, szorty lub spodnie.
Nie zapomnij też o odpowiednich butach, które nie zostawiają śladów na boisku! Przy energicznych zatrzymaniach konieczne jest, aby posiadały nieślizgającą się podeszwę, a także świetną amortyzację i stabilizację. Nie należy grać w obuwiu do biegania lub tenisówkach! Istnieje duże ryzyko skręcenia nogi.
I na koniec jedna z najważniejszych zasad - zawsze rozgrzewaj się przed rozpoczęciem gry i rozciągaj po treningu! Pozwoli to uniknąć kontuzji oraz zminimalizować ból mięśni następnego dnia.
Ogólne zasady gry w squaha
Kort do squasha to prostokątna powierzchnia otoczona czterema ścianami przypominająca box. Squash to jeden z niewielu sportów rakietowych, w którym gracze znajdują się po tej samej stronie kortu.
Głównym celem gry jest sprawienie, aby przeciwnik nie trafił w piłkę, dzięki czemu zdobywa się punkty.
Typowy mecz składa się z pięciu setów, co oznacza, że ten, kto pierwszy wygra trzy z nich, zostaje zwycięzcą meczu. Każda gra to wyścig do 11 punktów. Jeśli dwóch zawodników/drużyny remisują po 10 punktów, grę wygrywa ten, kto pierwszy osiągnie dwupunktową przewagę.
Zasady w pigułce:
• Mecz squasha rozpoczyna się rzutem monetą lub obrotem rakietą. Zwycięzca może zdecydować się na serw lub odbiór.
• Podczas serwu jedna ze stóp zawodnika musi znajdować się wewnątrz pola serwisowego, nie dotykając linii.
• Serwowana piłka musi uderzyć w przednią ścianę pomiędzy linią serwisową a linią autową i wylądować po przeciwnej stronie kortu, pomiędzy tylną ścianą a linią połowy boiska. Zawodnik odbierający piłkę może zdecydować się na wykonanie volleya, zanim piłka wyląduje na parkiecie.
• Gracze mają tylko jedną szansę na wykonanie serwu; nieudane podanie skutkuje punktem dla przeciwnika i zmianą serwującego. Po każdym wygranym serwisie gracz zmienia pole kortu.
• Po prawidłowym serwowaniu zawodnicy uderzają piłkę na przemian, aż do błędu jednego z graczy.
• Piłka może zostać posłana na dowolną ścianę, o ile nie dotknie linii autowej. Gracze muszą się jednak upewnić, że po odbiciu uderzy ona w ścianę przednią, zanim dotknie podłoża.
• Piłka może uderzyć w podłogę tylko raz przy każdym strzale, ale za to może odbić się dowolną ilość razy od ścian.
• Gracz traci punkt, jeśli piłka trafi w jakąkolwiek część jego ciała lub dotknie ubrania przed zetknięciem się z rakietą.
• Każdorazowo trzeba dokładać starań, aby nie przeszkadzać rywalowi w dotarciu do piłki lub jej zagraniu, ani też w żaden inny sposób nie utrudniać mu gry.
Korzyści płynące z gry w squasha
Squash to szybki, niezwykle energiczny sport, który zapewnia doskonały trening układu sercowo-naczyniowego. Jest odpowiedni dla osób w każdym wieku i przynosi wiele korzyści zdrowotnych, społecznych oraz psychologicznych.
Niewątpliwą zaletą gry w squasha jest spora dawka aktywności. W trakcie treningu musisz biegać, skakać i rzucać się za piłką. Dzięki temu poprawiasz swoją kondycję, zwiększasz siłę oraz wytrzymałość organizmu. Fakt, że jesteś w ciągłym ruchu i wykonujesz energiczne zwroty, ma pozytywny wpływ na elastyczność mięśni. Wzmacniają się ramiona, brzuch, plecy i nogi.
Intensywna gra w squasha sprawia też, że serce i płuca pracują na najwyższych obrotach, wspomagając ich lepsze funkcjonowanie, zmniejszając ryzyko chorób serca, a także zapobiegając zatykaniu się tętnic.
Dodatkowo oczywiście spalasz dużo kalorii (podczas godzinnego meczu od 600 do 1000), co pozytywnie wpływa na metabolizm.
Choć pewnie nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, squash ma również wpływ na zdrowie psychiczne. Zapewnia świetną zabawę, jest ekscytujący, wymaga opanowania oraz odporności, a także pomaga zwiększyć zdolność koncentracji. Za Tobą stresujący dzień? Idź na squasha! Wyładowanie emocji na piłce stanowi świetny sposób na uwolnienie się od nagromadzonego stresu. Ponadto, podczas ćwiczeń mózg uwalnia endorfiny, serotoninę i dopaminę, czyli substancje, które sprawiają, że jesteś szczęśliwy i słabiej odczuwasz dolegliwości bólowe.
Dodatkową korzyścią jest poprawa koordynacji ręka-oko. Twój mózg będzie stale pracował, próbując wymyślić, jak i gdzie uderzyć piłkę, aby uzyskać przewagę nad przeciwnikiem. Podczas gry koncentracja jest rzeczą kluczową - nie możesz oderwać wzroku od piłki nawet na sekundę i musisz próbować przewidywać zagrania, aby ograć rywala.
Poza aspektami fizycznymi i psychicznymi gra w squasha to także świetna aktywność społeczna. Do gry potrzebne są co najmniej dwie osoby, co oznacza, że będziesz zabierać ze sobą przyjaciół lub nawiązywać nowe znajomości w klubie sportowym.
Na koniec ciekawostka – w 2020 roku magazyn Forbes uznał squasha za najzdrowszy sport świata! Pod uwagę brano korzyści dla układów krążenia i oddechowego, siłę mięśni, jaka tworzy się dzięki grze, liczbę spalanych kalorii - o 50% więcej niż podczas biegania, utrzymywanie tętna na tym samym (wysokim) poziomie oraz spalanie tłuszczu - wyższe niż z użyciem jakiejkolwiek maszyny cardio.