Parametry okularów przeciwsłonecznych
Zazwyczaj nie zwraca się uwagi na dodatkowe cyfry – oznaczenia, które mają wszystkie okulary przeciwsłoneczne. To duży błąd, gdyż wskazują one na kluczowe parametry. Dzięki nim każdy może dobrać produkt do własnych potrzeb oraz zadbać o bezpieczeństwo oczu. Chodzi tu przede wszystkim o kategorię filtrów przeciwsłonecznych. Podział od 0-4 jest opisany w dyrektywie Unii Europejskiej 89/686/EEC i jest wspólny dla wszystkich państw członkowskich. Filtr 0 to najsłabszy ze wszystkich, oznacza niewielką ochronę przed promieniami słonecznymi. Najwyższy stopień – 4, gwarantuje bardzo wysoką ochronę, często wyposaża się w soczewki z tym filtrem okulary sportowe z najwyższej półki. Jednak warto zauważyć, że klasa 3 ochrony w zupełności wystarcza do profesjonalnie wykonywanej aktywności sportowej i większość wysokiej klasy modeli okularów przeciwsłonecznych ma właśnie taki filtr, np. model VR46 Academy x HAWKERS Sport.
Dwa istotne filtry, stosowane w okularach słonecznych to: filtr polaryzacyjny i filtr fotochromowy. Pierwszy z nich ma ogromną zaletę w postaci wyostrzania obrazu. Okulary z polaryzacją są świetne dla kierowców oraz osób wyróżniających się dużą aktywnością sportową na świeżym powietrzu. Mowa tu szczególnie o lubiących jazdę na nartach lub snowboardzie. Drugi z filtrów również gwarantuje ochronę dla narządu wzroku, jednak jego dodatkową cechą jest to, że dostosowuje się do natężenia światła. To oznacza, że im jaśniejsze otoczenie, tym bardziej soczewka staje się ciemniejsza i na odwrót. To dobre rozwiązanie dla osób z wadami wzroku. Zamiast swoich standardowych okularów, mogą nosić takie. Parametry nie zawsze są opisane za pomocą słów. Jeśli stosuje się piktogramy do oznaczenia właściwości okularów, musi być dołączona informacja z objaśnieniem każdego z nich.Dobieranie okularów do pory roku
Nadal panuje przekonanie wśród naszych konsumentów, że okulary przeciwsłoneczne na zimę są bezużyteczne. Dzień jest krótki, a słońce nie tak mocne jak w miesiącach letnich. To prawda, że słońce jest inne o różnych porach roku. Właśnie z tego powodu należy dobrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne do różnych warunków atmosferycznych.Okulary na trening w lecie
Myśląc o sportach letnich, przy których wysokiej klasy i wygodne okulary są niezwykle potrzebne, projektanci skupiają się na rowerzystach, ponieważ mają oni specjalistyczne potrzeby. Przy wybieraniu okularów na rower warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- kompatybilność z kaskiem: nic nie powinno uwierać, zauszniki muszą mieć odpowiednią długość i grubość, - technologia przeciwmgielna –przeciwdziała parowaniu okularów od środka, - soczewka i boczna ochrona – należy chronić wzrok również przed światłem dostającym się z boku okularów, w modelach sportowych istotna jest ochrona i dodatkowo perfekcyjna ostrość widzenia pod każdym kątem. Modelem zaprojektowanym stricte dla rowerzystów jest np. HAWKERS Polarized Red Cycling. Dla biegaczy i osób preferujących wypady w góry polecane są modele, które idealnie przylegają do głowy. Okulary do biegania w dobrym stosunku ceny do jakości to Nike Endure E CW4651. Są wyposażone w soczewki z 6 stopniowym zakrzywieniem i zaawansowaną technologią Terrain Tint, dzięki której nawet przy mocnym świetle widoczność jest bardzo ostra. Ponadto rewelacyjnie pasują do każdego kształtu głowy, przylegają nie pozostawiając zbyt dużo przestrzeni dla światła słonecznego.Okulary na zimę
Na porę roku, w której dominuje śnieg (a przynajmniej powinno tak być), należy zaopatrzyć się w odpowiednie okulary chroniące także przed promieniami słonecznymi odbitymi od śniegu. Pasjonaci narciarstwa czy snowboardu powinni zwrócić uwagę na gogle narciarskie. Cechy, którymi wyróżniają się najlepsze modele to:
- soczewka odporna na uszkodzenia mechaniczne (najlepsza będzie z poliwęglanu), - technologia przeciwmgielna (przez to, że okulary muszą dobrze przylegać do głowy, w tanich modelach pozbawionych tej technologii, okulary błyskawicznie parują, a to uniemożliwia bezpieczne uprawianie sportów), - pianka pochłaniająca wilgoć, - technologia umożliwiająca łatwą i szybką wymianę soczewki, - kompatybilność z kaskiem. Wymienione tu parametry znaleźć można w okularach narciarskich Hawkers Grey Purple Artik.Dobieranie okularów
Decydując się na nowe okulary przeciwsłoneczne przede wszystkim powinniśmy zwracać uwagę na możliwie najlepsze parametry, przy czym dla niektórych osób ważny będzie odpowiedni stosunek ceny do jakości. Jeśli do wyboru jest kilka modeli o identycznych lub bardzo podobnych parametrach, zwracamy także uwagę na ich wygląd. W przypadku okularów sportowych wybór jest szerszy, ponieważ zazwyczaj są unisex, inne mają warianty damskie i męskie. Dodatkowo do każdego kształtu głowy pasują nieco inne modele. Oto kilka wskazówek:
- owalny: takie osoby mają najprościej, bo świetnie prezentują się w dowolnym rodzaju okularów, mogą wybrać nietypowy model, który zachwyci wszystkich dookoła: Nike Skylon Ace EV1125. - okrągły: najlepiej sprawdzą się okulary, wyszczuplające twarz, np. prostokątne lub kwadratowe, powinny być raczej proste, np. Nike Circuit EV1195. - trójkątny: kto ma taki typ głowy, powinien unikać okularów, które jeszcze bardziej uwydatnią szeroką linię skroniową. Zaleca się im kształty okularów: motyli lub półpatentki, np. Hawkers Photochrome Training. - kwadratowy: w przeciwieństwie do osób o okrągłej twarzy, powinny wybrać modele o łagodnych kształtach, mogą to być okulary okrągłe, pilotki, a także kocie, np. Hawkers Diamond Black Clear Blue Warwick X. - prostokątny: dzięki temu, że mają wydłużoną twarz w porównaniu do osób o kształcie głowy kwadratowym, mają nieco większe możliwości wyboru. Na nich dobrze leżą okulary o kształcie owalnym, prostokątne (szerokie i duże), np. Nike Rabid M EV1110 oraz kocie. Te ostatnie modele to naprawdę modne okulary, szczególnie efektowne będą te w oprawie w panterkę jak Hawkers Carey Green Bottle Feline.Czy kolor soczewek okularowych ma znaczenie?
Oczywiście, że tak! To kolejna zaskakująca wiadomość dla przeciętnego konsumenta:
- soczewka szara – najbardziej popularna i uniwersalna. Cechuje ją zdolność do zachowania widzianych barw i kontrastu, - soczewka pomarańczowa – fantastycznie nadaje się na pochmurne dni, a także po zmierzchu. Dzięki nim nawet w warunkach obniżonej widoczności, wystarczający kontrast zostaje zachowany. Jeśli chodzi o sporty – takie soczewki mają swoje zastosowanie dla snowboardzistów i tenisistów oraz golfistów - soczewka niebieska – ich właściwością jest zwiększanie widoczności zielonych odcieni na tle niebieskim. Jeśli warunki pogodowe są zmienne, to warto skorzystać właśnie w nich. To dlatego chętnie są wybierane przez kolarzy i tenisistów. - soczewka brązowa – wszelkie odcienie brązu szczególnie sprawdzają się podczas ostrego słońca, łagodząc barwy i wzmacniając głębię ostrości, będące świetnym rozwiązaniem dla wrażliwych oczu. Szczególnie zalecane będą dla takich aktywności jak wspinaczka górska, żeglarstwo czy sporty zimowe, a także jazda rowerem bądź bieganie. - soczewka zielona– będzie dobra na jesienne, słoneczne dni, poprawiając kontrast widzenia. W warunkach silnego nasłonecznienia uspokaja i zmniejsza zmęczenie oczu. Jednak nie nadaje się dla kierowców, gdyż mogą przeszkadzać w prawidłowym rozpoznawaniu kolorów. - soczewka żółta – ma podobne działanie jak soczewka pomarańczowa, czyli będzie się świetnie sprawdzała w pochmurne dni. Soczewka tej barwy w warunkach obniżonej widoczności, fantastycznie zachowuje kontrast, dlatego będą z nich zadowoleni kierowcy podczas mgły i deszczu - soczewka czerwona – zwiększa kontrast i poprawia widzenie barw, dlatego nadaje się przy pełnym słońcu, idealna będzie dla trenujących na świeżym powietrzu. Podobnie jak zielona soczewka, nie nadaje się jednak dla kierowców z powodu możliwego zakłamania kolorów. - soczewka różowa – zwiększa kontrast i poprawia widzenie barw, świetnie się sprawdza przy słabym oświetleniu. Będą z nich zadowoleni rowerzyści czy wędkarze.